KİLİS MİLLETVEKİLİ M. HİLMİ DÜLGER`İN KİLİS’İN DÜŞMANİŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 96. YIL DÖNÜMÜ KUTLAMA MESAJI

KİLİS MİLLETVEKİLİ M. HİLMİ DÜLGER`İN KİLİS’İN DÜŞMANİŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 96. YIL DÖNÜMÜ KUTLAMA MESAJI

KİLİS MİLLETVEKİLİ M. HİLMİ DÜLGER`İN KİLİS’İN DÜŞMANİŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 96. YIL DÖNÜMÜ KUTLAMA MESAJI

1.Dünya savaşı sonrasında ülkenin içinde bulunduğu işgal ile başlayan olumsuzluklar ve bunun getirdiği sıkıntılara içinde bulunduğu dönemin tüm olumsuz şartlarına rağmen Aziz Milletimiz, kahraman ecdadının sahip olduğu manevi güç ve bağımsızlık inancıyla, milli mücadele tarihimizde eşine az rastlanır bir kahramanlık ve direniş sergileyerek düşman işgalinden kurtulmuş ve özgürlüğüne kavuşmuştur.

Kilis savunması başlamadan önce Yedinci Ordu Komutanı sıfatı ile Suriye Cephesi’nde bulunan Mustafa kemal, 28 Ekim 1918 ‘de Kilis’e gelişinde şehre girerken ilk yerel milis kuvvetleri tarafından karşılanmasından oldukça etkilenmiş; ” Şimdi ilk defa ayak bastığım bu Türk toprağındaki uyanıklığa cidden hayran kaldım ve bir daha iman ettim ki bu millet asla ölmeyecektir var olun Aziz Kilisliler…” diyerek Kilislinin bu uyanıklığını ve yiğitliğini de bir kez daha tespit etmiştir.

Gazi Mustafa Kemal’in verdiği emirle Kuvay-i Milliye Kilis’te daha etkin hale dönüştürülmüş, bunun sonucunda da 24 ay bu şehrin sokaklarında bu milletin evlatları işgal ordularına direnmiş, açlık, yokluk ve başlarına yağan binlerce mermi bile  bu kahraman insanların direnişini kıramamıştır.

Bu topraklara düşen şehitlerin kanı sadece bu şehirde değil, bütün ülkede özgürlük ateşini tutuşmasını özgürlük ve bağımsızlık meşalesinin sonsuza kadar da yanmasını sağlamıştır. Bugün 95.sini kutladığımız 7 Aralık kurtuluş günü kahraman şehrimizin sadece bir kurtuluş günü değil aynı zamanda bu milletin esir edilemeyeceğinin dost düşman bütün dünyaya haykırış günüdür. Ülkesi işgal altında olan İslam topraklarında cuma namazının bile kılınamayacağını bilen bu milletin asil evlatları bu şiarla hareket etmiş ve bu doğrultuda milli mücadele ateşini yakarak, namusunu, toprağını ve bayrağını savunmak için elinden gelen her şeyi yapmış bu kahramanların direnişi sonucunda da Kilis’in kurtuluşunu sağlamıştır.

Bu anlamlı günde ecdat yadigârı vatan topraklarının düşman işgalinden kurtarılması yolunda bir an bile tereddüt etmeden canlarını feda eden ve sonrasında da gerek terör gerekse darbe girişimlerine karşı koyarak milletin istiklal ve istikbali için can veren aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş tüm gazilerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyor; tüm Kilisli hemşerilerimin 7 Aralık Kurtuluş Bayramını kutluyor, Rabbim bizlere bir daha ne 7 Aralık ne de 15 Temmuzlar yaşatmasın diyor selam ve sevgilerimi sunuyorum.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.