Kilis Suma Fabrikası’nın özelleştirilmesinin Kilis tarımına etkileri

Kilis Suma Fabrikası’nın özelleştirilmesinin Kilis tarımına etkileri

Kilis Suma Fabrikası’nın özelleştirilmesinin Kilis tarımına etkilerine değinmek istiyorum.

    Fabrika, devlet tarafından, Kilis’e yapılmış ilk ekonomik yatırımlardan birisi olarak 1944 yılında kurulmuştur ve ilimizde bağcılığın gelişimine önemli katkılarda bulunmuştur.  Öyle ki Atatürk Orman Çiftliği Şarap Fabrikası’na ürettiği suma’yı satar duruma gelmiş ve ürettiği şarap, Fransa’da yılın en iyi şarap ödülüne bile layık görülmüştür. 2008 yılında özelleştirme kapsamında, MEY A.Ş.’ye devredilen fabrika,  en son 2013 yılında üzüm almış.   2013   95 bin ton  olan üzüm üretiminin yüzde 29 kadar düştüğünü görüyoruz. O tarihten bu yana da üzüm almamaktadır. Fabrika, 2013 yılından beri alım yapmadığı için, çiftçiler zamanla üzüm bağlarını kesmeye başladı.

        Kilis’te 2004 yılı öncesi 16.000 hektarı bulan bir alanda 10.040.000 tiyek (bağ sayısı) var iken bugün bu sayı birkaç milyon ile ifade edilmektedir

TBMM araştırma raporuna göre itibari ile Kilis ilinde 2016 Yılı İl Sıralaması Toplam Yaş Üzüm Üretimi (Ton) Kilis 91.678  Ton dur. Kilis’te Çekirdekli Kurutmalık Üzüm Üretimi (Ton) 5 bin ton, ile Kilis Horoz Karası, Dımışkı ve Rumi Üzümdür

 Üzüm alanlarının %60.8’sı sanayilik, %36.7’i kurutmalık, %2,5’ü ise sofralıktır. 2018 yılı tahmini verilerimize göre üzüm ekim alanımız 158.254 da olup, ilimiz toplam tarım alanları (1.055.000 da) içerisindeki payı yaklaşık %15’tür. Türkiye üzüm ekim alanları içerisindeki payımız ise %3,79’dir. Üzüm üretim miktarımız tahmini 46.783 tondur. 1 kg yaş üzümden yaklaşık 0,25 kg kuru üzüm elde edilmektedir.

Kilis çiftçisinin onlarca yıldır alın teri ve emeğinin değerlendirildiği, bağ bozumu veya üzüm toplama sezonunun dört gözle beklendiği ve Kilislinin yüzünü güldüğü çok mevsimler yaşanmıştır. Suma Fabrika Çalıştığı Yıllarda Kilis Ekonomisinin En Büyük Dinamiklerindendir.

70 Yıl Boyunca bu şehrin çalışan en büyük fabrikası olma özelliğine sahiptir.

Suma fabrikası hammadde ihtiyacını ilimizde yetişen bağlardaki üzümlerden karşıladığı için hammadde yönünden dışarıya bağımlı olmayan tek fabrikadır.

Suma fabrikası yıllık 10. 000 ton kuru üzüm ve 15.000 ton yaş üzüm işleme kapasitesi ile çiftçimizin çebine geçmiş yıllarda 100 milyon TL para girişi sağlamaktaydı.

Fabrika istihdam olarak içerisinde çalıştırdığı 200 yüz kişi ile değil bağcılık ve üzüm yetiştiriciliği ile uğraşan 10,000 lerce kişiye iş imkanı sunmaktaydı.

Tarımda istihdam edilen binlerce insan, fabrikanın kapatılması ile işsiz duruma düşmüş ve işkur kuyruklarına mahkum edilmiştir.

Fabrikanın kapanması ile azalmaya başlayan bağcılığa bağlı olarak istihdam sağlayan külekçilik ve pekmezcilik meslekleri bitmeye başlamış istihdam ettikleri binlerce insan işsiz kalmıştır.

Fabrikanın tekrar faaliyete geçirilmesi ilimizde bağcılığa ve bağcılığa bağlı olan diğer sektörlere can suyu olacak binlerce işsiz için iş kapısı olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.