KİLİS TE GÜN PEKMEZİ YAPIMI BAŞLANDI

KİLİS TE GÜN PEKMEZİ YAPIMI BAŞLANDI

Üzüm pekmezi sofralara gelmek için birçok aşamadan geçiyor. Şifasıyla meşhur olan üzüm pekmezinin yapılışı oldukça zahmetli. Kilis de kadınlar tarafından geleneksel yöntemlerle hazırlanan üzüm pekmezinin zorlu hazırlanma süreci başladı.
İşte işin ustasından üzüm pekmezi tarifi
Kilis’te bağ bozumuyla birlikte önce üzümleri toplayıp çuvallara doldurarak toprak ile harmanlıyor.
Bağlarımızdan topladığımız güzel ve kaliteli üzümleri bol su ile yıkıyoruz. Kuruttuktan sonra içerisine toprak katarak çuvalların içerisinde çiğnemek suretiyle suyunu çıkartıyoruz. Çıkarılan suyu bu kez de kazanların içerisine katarak, koyu kırmızı renk alana kadar kaynattıktan sonra soğutuyoruz. Daha sonra üzerini bez ile örterek 3-5 gün süreyle güneşte beklettikten sonra pekmezimiz sofralarda yerini almak için hazır hale geliyor. Cam kavanozlara konarak raflardaki yerini alan üzüm pekmezi, genellikle kahvaltılarda bolca tüketiliyor.
Üzüm Pekmezinin Faydaları Nelerdir?
Üzüm pekmezi günümüzde yorgunluk gidermesi ve kansızlığa iyi gelmesi sebebiyle sofraların vazgeçilmez besin maddeleri arasında yer almaktadır. Günümüzde pek çok hastalığa sebep olan stresi de üzüm pekmezinin yok ettiği bilinmektedir. Özellikle kış mevsiminde sabahlar bir kaşım üzüm pekmezi tüketmek gün boyu enerji sağlamaktadır. Üzüm pekmezinin bilinen faydaları şunlardır:
– Enerji ve karbonhidrat kaynağıdır.
– Kasların ve kemiklerin daha düzgün bir şekilde çalışmasına fayda sağlar.
– İnsan vücudu günlük olarak potasyum, kalsiyum, demiz ve magnezyuma ihtiyaç duyar. Üzüm pekmezi vücuda tüm bu vitamin ve mineralleri sağlamaktadır.
– Karaciğeri temizler.
– İştahı açar.
– Adet sancılarına iyi gelir.
– Solunum yolları hastalıklarına karşı iyi gelir.
– Özellikle gebelik ve lohusalık döneminde tüketilmesi önerilir.
– Kan dolaşımını hızlandırmaktadır.
– Damar sertliği hastalıklarına iyi gelmektedir.
– Alkol, sigara veya güneş ışınlarından dolayı bazı cilt problemlerine iyi gelmektedir HABER:YUSUF DEMİR

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.