Kilis te üreticilere silajlık mısır dağıtımı

Kilis te üreticilere silajlık mısır dağıtımı

Kilis İli Yem Bitkilerini Geliştirme Projesi kapsamında 107 üreticimize silajlık mısır tohumu dağıtımı yapıldı. Dağıtım Törenine Polateli Kaymakamı ve Kilis Vali Yardımcısı V. Semih Doğanoğlu, Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Nuri Kökçüoğlu, İl Müdür Yardımcıları Seyfullah Gencer ve Mehmet Özüberk ve üreticilerimizin katılımı ile gerçekleşti.
Dağıtım töreninde konuşan Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Nuri Kökçüoğlu; İlimizde 8.597 hektar mera alanı bulunmakta ve bu meralardan yıllık olarak 5.486 ton ottan yararlanılmaktadır. Bu miktar yıllık ot ihtiyacının ancak % 1’ini karşılamakta olup kaliteli ve ucuz bir kaba yem üretimi için yem bitkileri üretiminin artırılması gerekmektedir.
Silajlık mısır yetiştiriciliği ana ürün ya da ikinci ürün olarak yapılmaktadır. Gelişme mevsiminin uzun olduğu ilimizde tahıl hasadından sonra tohum yatağı hazırlanıp mısır ekimi yapılır. Sulamanın mümkün olduğu yerlerde sıcak yaz aylarında başarılı bir silajlık üretimi gerçekleştirilebilmekte; mısırdan yetiştirilme şekline, çeşide ve yapılan uygulamalara göre 4-6 ton/da silaj alınabilmektedir.
Bugün burada toplamda 4 ilçede 107 üreticiye, 1070 da alanda kullanılmak üzere 214 torba, silajlık mısır tohumu dağıtacağız. Hayvanlarımızın kaba yem ihtiyacını karşılamaya ve yem girdi maliyetlerini düşürmeye ve ilimizdeki kuraklığın çiftçilerimize olan zararını azaltmaya yönelik tohum dağıtımını arttırarak devam ettirmeyi hedeflemekteyiz. Bu çalışmalarımızda bize olan desteklerini esirgemeyen Tarım ve Orman Bakanlığımıza, Kilis Valiliğimize teşekkürü bir borç biliriz. Dağıtımı yapılacak silajlık mısır tohumlarının tüm üreticilerimize hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum.” dedi.
Dağıtım töreninde konuşan Polateli Kaymakamı ve Kilis Vali Yardımcısı V. Semih Doğanoğlu; “2020 yılı Yem Bitkileri Desteklemeleri kapsamında, ilimizin 4 ilçesinde fiğ, yonca ve silajlık mısır ürünlerinde toplam 154 üreticiye, 7.408,90 da alanda toplam 717.671,76 TL destekleme ödemesi yapılmıştır. Bugün ilimiz Yem Bitkilerini Geliştirme Projesi kapsamında 107 üreticimize % 75’i devlet tarafından karşılanan silajlık mısır tohumu dağıtımı yapmak üzere buradayız. Devletimiz bu yıl yaşanan kuraklığın üreticilerimiz üzerindeki zararını hafifletmeye yönelik bütün imkân-ları seferber etmektedir. Bu bağlamda özveriyle çalışan İl Müdürlüğümüze teşekkür eder, üreticilerimize dağıtılan tohumun hayırlı ve bereketli olmasını dilerim.” dedi. Haber: Mehmet Reyhanlı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.