Kilis Ziraat Odasından Zeytinde Erken Hasat Uyarısı..

Kilis Ziraat Odasından Zeytinde Erken Hasat Uyarısı..

Kilis Ziraat Odası Genel Sekreteri Mehmet Ümit Deli, Zeytinde erken hasadın ağacın ömrünü kısalttığını, Verim ve kaliteyi düşürdüğünü söyledi..

Genel Sekreter Deli, zeytin ağacının uzun ömürlü olması için hasadın zamanında yapılmasına dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, “Kilis’te, kasım ayı sonu veya aralık ayı içerisinde hasada başlanması gerekiyor. Bazı üreticilerimiz hasat için aceleci davranıyor. Zeytini, yağlık ve sofralık olmak üzere 2 çeşit olarak ele almalıyız. Sofralık zeytin, kasım ayı başında toplanmalı. Kilis zeytini olarak tabir ettiğimiz zeytin ise, aralık ayı içerisinde hasat edilmeli. Zeytincilikte hasat dönemini en verimli şekilde kullanmak çok önemlidir” dedi.

Üreticilerin, hasat döneminde belirli kriterleri göz önünde bulundurmasının önemli olduğunu kaydeden  Genel Sekreter Deli, “Salamuralık veya sofralık, yeşil ve olgunlaşmamış meyvelerin dala tutunma kuvveti çok yüksektir. Erken yapılan hasatta dala tutunma kuvvetinden dolayı hasat zorlaşacağından, bu üretici için hem iş kaybı hem de masraf artacaktır. Türkiye’de zeytin hasadının yaklaşık yüzde 60’ı sırıkla yapılırken, Kilis’te bu rakam yüzde 75’leri bulmaktadır. Hasatta zeytin dallarına sırıkla kuvvetli vurulacağından; sürgün, filiz ve dallarda yaralanmalar, hasarlar olacaktır. Bu nedenle ağacın taç gelişimi yavaşlar ve ekonomik ömrü kısalır. Kuvvetli vurmanın etkisiyle meyvelerde yaralanmalar olacağından, buna bağlı olarak satarken kalite düştüğü için üreticinin eline daha az para geçecektir. Gövde, dal ve filiz yaralanmalarından dolayı hastalık ve zararlıların gelişmesi için iyi bir ortam oluşturulur. Erken hasat edilen zeytin daneleri, düşük asitli ve daha az yağlı olur” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.