KİLİS’DE ZEYTİN HASADI BAŞLADI

KİLİS’DE ZEYTİN HASADI BAŞLADI

KİLİS’DE ZEYTİN HASADI BAŞLADI

Kilis’in önde gelen zeytin üreticilerinden Şerif Mercimek 2017-2018 yılı zeytin ve zeytinyağı hasat sezonu Başladığını açıkladı

Kilis’in önde gelen zeytin üreticilerinden Şerif Mercimek, , Türkiye’nin önemli zeytin üretim merkezlerinin başında gelen Kilis ve çevre illerinde sonbahar yağışlarının gerçekleşmesi ile zeytin hasadı başladığını ifade ederek açıklamada bulundu Mercimek , “Geçen yılda yok yılını yaşayan zeytin üreticisi bu yıl da çiçeklenme dönemindeki aşırı soğuklar ve kuraklık olması nedeniyle yine yok yılı yaşanarak zeytin de  rekoltesinde bir azalma bekleniyor” dedi.

Mercimek ‘’ Meyvesi, yağı, çekirdeği, dalı ve yaprağıyla çok eski çağlardan beri insan yaşamında önemli bir yeri olan zeytin, Kilislinin devamlı baş tacı olmuştur. İnce kabuğu, küçük çekirdeği ve oldukça yüksek(% 35) yağ oranıyla  aroması ve lezzeti bakımından diğer bölgelere göre önemli farklılıklar gösterdiğini ifade ederek Mercimek, “Kilis’te 30 bin hektar alanda üretilen zeytin  fiziksel özellik olarak salkım şeklinde meyve veriyor. Diğer yağlık çeşitlerine göre asit oranı daha düşük.  Bu özelliğiyle diğer yağlık zeytinler arasında ön plana çıktığını açıkladı”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.