Süleyman Mercimek
Süleyman  Mercimek
suleyman_mer@hotmail.com
Kilis’i temiz ve Sağlıklı Çevre yaparak Diğer Şehirlere Örnek Olalım!
  • 0
  • 1642
  • 17 Temmuz 2018 Salı
  • +
  • -

Sevgili okurlarım Temiz ve sağlıklı bir çevre, bütün canlıların yaşayabilmesi için temel koşuldur. Bizler toplum olarak çevremizi kirleten ve her gittiğimiz yeri batıran bir yapıya sahip olduk. Kendimize bakacak olursak yanlışlık nerede, örf adetlerimizde mi, kültürümüz demi. Ailemiz demi, eğitim sistemimizde mi ?  Evinde temizlik hastası olan insanlar dışarı çıkınca neden içtiği suyun şişesini ve ya yediği gofret ve benzeri gıdaların paketini yere atıyor, bu insanlar, yoksa çöpçüye iş olsun diyemi yoksa çöpçü temizlesin mi diye.

Yüzyıllar önce yabancı milletler yıkanmazken hamamlarda yıkanan, ilk banyoyu bulan, Müslüman olduğumuz için temiz olmamız gereken biz neden etrafımıza bu kadar kıydık. Geçen gün araba ile çıktım, önümde bir ticari araç durdu yolumu kapadı arabanın küllüğünü yolun ortasına döktü, sonra meğer müşteri binecekmiş, o bindi ve araba uzaklaştı. Neden sokağa çıkınca diğer insanları görmezden geliyoruz , canavarlaşıyoruz. Evimizin, arabamızın temizliğinden sorumlu olan biz çevremizin temizliğinden hiç mi sorumlu değiliz. Bu bize hiç mi öğretilmedi? Herkes kapısının önünü süpürse her yer temiz olur diye büyümedik mi biz. Sloganımızı değiştiriyoruz hiç değilse dışarı çöp atmayın, kirletmeyin yeter.

Şehrimizi tertemiz yaparak diğer illere örnek olalım, herkes atıyor biz atarsak ne değişecek ki, atmasak memleket mi kurtulacak demeyin, hakikaten şehrimiz memleketimiz, Dünyamız kurtulacak. Çevre kirliliği insanların fiziksel, ruhsal yapısını, hayvanları, iklimleri, bitkileri etkiliyor. En temiz şehir bizim KİLİS olsun, bugün sigara izmaritlerini, içtiğimiz suyun şişesini, mendili yere atmayalım. Piknik yapma hakkımız varsa piknik bittikten sonraki çöpleri toplama sorumluluğumuzda var. Hiç değilse evlatlarımız temiz, sağlıklı bir çevrede büyüsün diye, Sağlıkla afiyetle tertemiz doğada.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.