KİLİS`İN ŞEHİR PLANLAMASI YAPILDI

KİLİS`İN ŞEHİR PLANLAMASI YAPILDI

KİLİS`İN ŞEHİR PLANLAMASI YAPILDI

Kilis Öğretmenevi Konferans Salonunda; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürü Yavuz Erdal ve ekibi tarafından şehir planlaması ile ilgili sunum yapıldı.

Toplantıda bir konuşma yapan Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara, “Kilis’te iki temel sıkıntımız var. Bir tanesi tarım arazilerinin imara açılması, bu Kilis’e, kendimize, geleceğimiz olan çocuklarımıza en büyük kötülüktür. Bunun altını çiziyorum. İkincisi de Kilis merkezdeki tarihi dokunun yok olmasıdır. Biri geçmişimizi ilgilendiriyor, biri geleceğimizi ilgilendiriyor. Biz öyle şeyler yapmışız ki hem geçmişi yok etmişiz, hem geleceğimizi yok etmişiz. Oturup ağlayacak mıyız, ağlamak çözümü değil o zaman ne yapacağız. Yapacağımız iki şey geçmişimizi yeniden ayağa kaldırmak, geleceğimizi kurtaracak planlar yapmak. Bedeli ne olursa olsun, belediye başkanı olarak tarım arazilerinin imara açılmasına karşıyım. Kilis’in kuzeye doğru gelişmesi gerekiyor. Kilis`in Polateli arasındaki OSB’ye, Ortadoğu’ya bağlantısı hiç yok. Hayalimiz olan Polateli organize sanayi gerçekleştiği zaman dünyaya buradan açılacağız. Polateli’ye OSB yapıldığı zaman Kilis’ten Polateli’ne gitmeye kalksan, Karadeniz gibi dönerek gitmen gerekiyor. Yeni ceza evimiz yapıldı su yok yolu yok. Güzel bir planlama ile yeni cezaevinin oradan duble yol olsa Polateli OSB Kilis’e sağlanır, buradan da Suriye’ye Ortadoğu’ya çok rahat bağlanır” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürü Yavuz Erdal Kayapınar yaptığı konuşmada ise, Özellikle Kilis`te tarım arazilerinin korunmasını istiyoruz. Kilis`in gelişmesinin hangi tarafa gelişmesi yönünde çok güzel kararlar alacağından ben mutluluk duyuyorum. Zaten bizlerde bu hassasiyetleri göz önüne alarak Kilis`in kuzeye doğru gelişmesi yönünde kararlar aldık. Evet, plan yapıldı her şey daha kolay geçecek diye bir şey yok. Bundan sonra esas yapılması gereken belediyenin sınırları içerisindeki alanlar hemde il özel idarenin sorumlu olduğu alanlarda biran önce alt ölçekli imar uygulamalarını yaparak uygulamaya geçmek gerekiyor. Yoksa bu plan kendi kendine uygulamaya geçmez.

Daha sonra şehir planlamacıları tarafından hazırlanan proje sinevizyon eşliğinde anlatıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürü Erdal Kayapınar ve beraberindeki heyet Kilis’e geldi. Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara’yı ziyaret eden heyet yapılan planla ilgili bilgiler verdiler. Toplantıya Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürü Yavuz Erdal Kayapınar, Kilis Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Eryılmaz, Kilis Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Mehmet Murat Sakar, kurum müdürleri ve muhtarlar katıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.