KİLİS`İNDE ARTIK FISTIĞI VAR; MÜMTAZ VE AKINCI

KİLİS`İNDE ARTIK FISTIĞI VAR; MÜMTAZ VE AKINCI

KİLİS`İNDE ARTIK FISTIĞI VAR; MÜMTAZ VE AKINCI

Kilisli Fıstık üreticisi Mümtaz Akıncı, Uzun yıllar araştırmalarının ardından dünyada eşi benzeri olmayan2 çeşit fıstık türünün tescilini aldı.

Kilisli Fıstık üreticisi Mümtaz Akıncı, Fıstık üretimi alanında yaptığı çalışmalar ile dünyada eşi benzeri olmayan “Akıncı” fıstığını üreterek tescilini yaptırdı.

Kilis’te uzun süreden beri fıstık üretimi yapan kendine özgü aşılama yöntemiyle özel fıstık üretti. En iyi fıstık yetiştiricisi ünvanları da bulunan Mümtaz Akıncı, ürettiği fıstıklar ile ikinci kez tescil yaptırdı. Daha önce yetiştirdiği Mümtaz Fıstığını tescil yaptıran Mümtaz Akıncı, Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından 4 yıldır her aşaması incelediği araştırdığı ve sonrada onay verdiği “Akıncı” fıstığının tescilini de aldı.

Kilis’te 1970’li yıllarda 5 kez üst üste Ziraat Odası Başkanlığı yapan yıllarca yerel gazetecinin yazı işleri müdürlüğünden emekli olan Fıstık üreticisi 74 yaşındaki Mümtaz Akıncı, fıstık üretimine olan merakını şöyle anlattı:

“5 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra istifa ederek, çiftçiliğe başladım. Bütün hevesim ağaç, doğa, bu nedenle bu fıstık ağaçlarını yetiştirdim. Antep fıstığı ve Siirt fıstığı üretimi ile başladım. yıllarca fıstık üzerine araştırmalar yaptım. Araştırmalarımız sonucunda farklı bir tür olarak Akıncı fıstığımız meydana geldi. Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nü çağırarak yeni fıstık türümüz olan Akıncı çeşidi fıstığı ürettiğimizi söyledim. Antepfıstığı Araştırma merkezinden görevliler gelerek baktılar, bu fıstığımızın farklı bir çeşit olduğunu belirttiler. Akıncı fıstığımıza Ankara’dan da ekipler gelerek inceleme yaptılar. Akıncı fıstık türümüzün verimine, aromasına, iriliğine ve karagöz büyüklüğüne baktılar. Yıllarca araştırmalarımızın sonucunda Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından Akıncı fıstığının tescili yapıldı.”

Gazetecilerin Akıncı fıstığında nasıl bir aşılama yöntemi uyguladığını, nasıl bir yöntemle üretildiğini sorması üzerine Mümtaz Akıncı, “Oda bende kalsın söylemek istemiyorum. Zaman zaman akıncı fıstığından çiftçilerimiz gelerek aşılamada kullanmak için kalem alıyor. Benim için Kilis’e bir hizmet olmuş oldu, Kilis’e bir Akıncı fıstığı kazandırmış oldum. Kilis’in katmeri var, üzümü var, Birde akıncı fıstığını kazandırmış oldum. Bu benim için gurur meselesidir” dedi.

Akıncı, soyadını taşıyan yeni fıstık türünün özellikleri hakkında da bilgi vererek, “Bizim ürettiğimiz Akıncı fıstığı öbür fıstık türlerine göre daha iri, aroma olarak da çok farklı, daha geç yetişiyor. Taze olarak ve kavrulmuş olarak satılıyor. Bizler şuanda Akıncı fıstığını çoğaltmak için şuanda,  2 bin ağaç daha aşıladım. Akıncı fıstığı Siirt fıstığının büyüklüğü gibi değil, lezzet olarak değişik, aroması farklı, ağacın yaprağı farklı, akıncı fıstığının ağacı daha yeşil, yaprağı Antep fıstığının daha geniştir. İlk ağaçlarımız 1992 yılında ekildi. Bir Akıncı fıstık, ağacında 50 kilo ile 25 kilo civarında verim alınıyor. Ama Akıncı fıstığı genetik olarak her yıl tutar. Antep fıstığı her yıl tutmaz bir yıl tutar, bir yıl tutmaz. Akıncı fıstığı çok farklı her yıl tutar. Antep fıstığından bir ay sonra yetişir, Siirt fıstığından da geç yetişiyor” şeklinde konuştu.

TÜRKİYEYE YENİ 2 ÇEŞİT FISTIK KAZANDIRDI

Uzun yıllar araştırmaları sonucunda Mümtaz ve Akıncı adına tescilli fıstık türü geliştirdi.

İlk olarak Mümtaz adına fıstık geliştirdikten sonra, Mümtaz Akıncı, bu son fıstık türünde de soyadını yaşatıyor. Yeni fıstık türünü dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e de ikram ettiğini anlatan Akıncı, “Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül Kilis’e gelmişti. Kendisine Akıncı fıstığını takdim ettik. Çok beğenmişlerdi. Cumhurbaşkanımıza Akıncı fıstığını bulamayınca Siirt fıstığı göndermişler. Cumhurbaşkanımız Akıncı fıstığının aroması ile Siirt fıstığı arasındaki aromanın farklı olduğunu belirtmiş. Kilis Valiliği bizleri arayarak Akıncı fıstığından istediler bizlerde gönderdik. Valilikten bize teşekkür belgesi geldi. ” diye konuştu.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.