KİLİS’TE 100 ÇİFTÇİYE FİĞ ARPA TOHUMU DAĞITILDI

KİLİS’TE 100 ÇİFTÇİYE FİĞ ARPA TOHUMU DAĞITILDI

Kilis’te Tarım ve Orman Bakanlığının, “Yem Bitkileri Üretimini Geliştirme Projesi” kapsamında 100 üreticiye yüzde 75 hibe destekli 1720 dekar için 21 bin 500 kilogram fiğ ve 9 bin kilogram arpa tohumu dağıtıldı.
İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Nuri Kökçüoğlu, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü bahçesinde düzen-lenen dağıtım töreninde, yaklaşık 21 ton fiğ, 9 ton arpa ile hem kentteki atıl tarım arazilerini tarıma kazandır-mak hem de hayvancılığın kaba yem ihtiyacını karşılamak üzere çiftçilere destek olmaya çalıştıklarını söyledi.
Kaba yem ihtiya cını karşılamak için yem bitkilerinin arttırılmasını sağlamaya çalıştıklarını ifade eden Kökçüoğlu, şöyle devam etti: “Bu projenin vuku bulmasında buraya kadar gelmesinde maddi anlam da hem bakanlığımızın desteği hem de belediye başkanımız sağ olsun ciddi bir maddi desteği oldu. Kaba yem ihtiyacını karşılamak istiyoruz. Kaba yem hem meradan hem arpa, fiğ, yonca gibi yeşil yem bitkilerini elde edebileceğimiz bir ihtiyaç. Meralarımız ciddi anlamda taşlık alanlardan oluşuyor ve buralarda ciddi sorunlarla karşı karşıyayız. Meralarımızdaki bu otlatma baskısını azaltmanın tek yolu da kaba yem ihtiyacını karşılayacak şekilde yem bitkilerinin artırılmasını sağlamak.”
Salgın nedeniyle küresel bir gıda krizinin olduğuna değinen Kökçüoğlu, şunları kaydetti: “Sadece yem bitkileri değil pandemiden kaynaklı küresel bir gıda krizi var. Bu kriz zaman zaman gıda savaşına doğru yürüyor. Gıda savaşı askerin topla tüfekle kazanacağı bir savaş değil. Gıda savaşçılarının askerleri çiftçiler. Bu çiftçiler elindeki silahlarla tohum, yem, hayvanı bunların karargahları tarlaları, ahırları. Biz bunları ne kadar güçlendirirsek, tarım teşkilatı, belediye, İl Özel İdare olarak ne kadar destekler sek bu savaşta daha başarılı olacağız bu savaşı daha iyi kazanacağız.”
Kökçüoğlu, çiftçilere desteklerinin devam edeceğini sözlerine ekledi.
Kilis Belediye Başkanı Servet Ramazan da belediyenin park bahçe müdürlüğü altında bir tarım birimi oluşturduklarını belirtti.
Tarım ve Orman Müdürlüğün yaptığı projeye destek verdiklerini aktaran Ramazan, “Belediyemiz olarak çiftçilerimize tohumluk desteği vermek için el birliğiyle bu projeleri başlattık. Bakanlıktan hibe projelere destek aldık. Bu destekler devam edecek. Kurutma tesisi yaptık.” dedi.
Törene, Ziraat Odası Başkanı İbrahim Kara, Ziraat Mühendisleri Oda sı Başkanı Güven Özdemir, ilgililer ve çiftçiler katıldı. Haber Merkezi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.