kilisinsesi.com.tr
KİLİS’TE BELEDİYE HİZMETLERİ
2 Ekim 2018
Ahmet Laz

KİLİS’TE BELEDİYE HİZMETLERİ

Ekonomimize yapılan dış saldırı iddiaları gölgesinde, uzun süren Kurban Bayramı tatilini de geçirmiş olduk. Uzun bayram tatili nedeniyle birçok hemşerimiz,...

Ekonomimize yapılan dış saldırı iddiaları gölgesinde, uzun süren Kurban Bayramı tatilini de geçirmiş olduk. Uzun bayram tatili nedeniyle birçok hemşerimiz, gurbetten baba ocaklarına gelerek hasret giderdiler. Rahmete kavuşmuş geçmişleri ile yaşayan eş, dost ve akrabalarını ziyaret ettiler.

Eğer daha erkene alınmazsa 2019 yerel seçimlere 6 ay kadar bir süre kaldı. Yani mevcut belediye yöneticileri 4,5 yıldır söz sahibiler. Bu 4,5 yılda yapılanların ve yapılamayanların analizini yapmak da bize düşüyor.

Peki bu 4,5 yılda ilimizde neler oldu? Uzun bir süre başımıza düşen katyuşalar ile meşgul olduk. Birçok canımızı yitirdik. Evlerimizde, işyerlerimizde maddi hasarlar oldu. Korkular yaşadık. Önceleri Deaş, sonraları da PKK tarafından atılan bombalar nedeni ile bazen komşu illere geçici olarak göç edenlerimiz bile oldu. Bu arada savaştan hızla kaçan Suriyelilerle tanıştık. Evlerimiz, işyerlerimiz Suriyelilerce kiralandı. Elektriğimizi, suyumuzu ve alt yapımızı onlarla paylaştık. Onlara ‘muhacir’, kendimize de ‘ensar’ dedik. ‘Zeytindalı’ harekâtı ile hemen yanı başımızdaki PKK belasından kurtularak derin bir nefes aldık, rahatladık.

Bu dönemde, TV lere sürekli konuk olduk. Yetkililerimiz, ulusal ve uluslar arası basın yayın organlarında röportajlar verdiler. Kilis, atılan bombalar ve nüfusundan daha fazla Suriyeliyi barındıran özelliği ile dünya gündemine uzun süre oturdu. Merkel’i ilimize davet ettik. ‘Nobel’ barış ödülünü almak için faaliyetlerde bulunduk. Ulusal ve uluslar arası TV kanalları, Zeytindalı harekâtını ilimizden canlı olarak yayınladılar. Bu kadar olayların sonucunda yaşadığımız ağır krizi, kazanca yani avantaja çeviremedik. Kilis için kalıcı hizmetleri yapamadık. Bir tek 500 yataklı hastane yapımı için para temin edildi ama sudan bahanelerle onun inşaatına da başlayamadık.

Belediyemiz, birkaç ay öncesine kadar sit alanı olduğu için yapılamayan emirgan karşısındaki yerin önüne, görüntü kirliliğinden kurtarmak için muşambadan bir ilan yerleştirdi. Üzerinde Kilis’e gelindiğinde mutlaka yapılması gereken üç şeyden bahseden bir yazı var. Bu yazıda, Başkan Kara reklamlarıyla birlikte, ‘Kilis tavasını, Kilis Katmerini ve dondurmasını yemeden gitmeyin’ diye yazıyor. Ben bu yazının kime hitaben yazıldığını anlayabilmiş değilim. Kilis’te yaşayanlara hitap ediyorsa, bunu herkes zaten biliyor. Kurban Bayramı dolayısı ile ilimize gelen hemşerilerimize yönelikse, bunun da bir anlamı yok. Onlar zaten bunların hasreti içindeler ve ne yapacaklarını herkesten iyi bilirler. Kilis’e gelen turistlere hitaben yazılmışsa, o zaman ‘Kilis’e kaç turist geliyor?’ diye sormamız lazım değil mi? Turistlerin ilimize gelmesi için kaç ‘butik otel’ hazırladınız? Biz de buradan Kilis Belediye Başkanı Av. Hasan Kara’ya, eğer okuyamama ve anlayamama numarasına yatmazsa soruyoruz. Yazılı cevabını da buradan yayınlayarak okuyucularımızla buluşturacağız. Hasan Bey, bize lütfen yapılan asfaltın ve toplanan çöplerin miktarını açıklamayın. Park ve Bahçeler müdürlüğünün diktiği çiçekleri de söylemeyin. Osman Reis dağındaki mesire alanından da bahsetmeyin. Bunlar 4,5 yıllık zaman dilimi için çok küçük ve standart hizmetler. Mesela Kilis’in su ihtiyacı için neler yaptınız. Abdi Başkanın yaptığı alt yapı çalışmaları olmasaydı, son iki yazda kuraklıktan kırılabilirdik.

Kabası henüz tamamlanmak üzere olan yeni Belediye Binasının yer seçimi bundan daha kötü olabilir mi? Yeni yapılan kavşaklar, bundan daha kötü yapılabilir mi? Belediye pasajından ayrılarak yapılan dükkânları da keşke yapmasaydınız. Çünkü bu dükkanların yapılması ile daha komplike ve daha rantabl olabilecek bir yapının, yapılmasını da engellemiş oldunuz. Yol genişletmediniz. Otoparklar için çözüm üretmediniz. Yeni yapılacak denilen hastane, bugüne kadar neden yapılamadı? Kim veya kimler, neden geciktiriyor? Kilis’i yapamadıklarınızla geliştiremediniz, yaptıklarınızla da gerilere götürdünüz. Dalavere ile seni buraya gönderen Ekrem abinizi utandırdınız maalesef.

Sahabeler Şehri Kilis’te büyük bir turizm potansiyeli var. Kilis, adeta tarihi yapıları ve kültürü ile bir açık hava müzesi gibi. Allahın, dünyada çok az yere nasip ettiği değerleri olan bir coğrafyada yaşıyoruz. Birkaç tane eski Kilis evlerinin restorasyonu ile ‘butik oteller’ açılabilseydi, haftada iki defa olmak üzere sadece iki otobüs turist kafilesi ilimize gelip bu otellerde konaklasalardı, üç öğün yemek yiyip, kendilerine rehberlik edecek olanlara bahşişler verselerdi, Kilis kültürünü yansıtan birkaç ürün alıp, esnafı sevindirselerdi, kötü mü olurdu? Kilis’in marka değeri taşıyan Akıncı fıstığı, keçisi, biberi, üzümü, zeytini ve ustalarımızın maharetleri ile bunlardan elde edilen baklava, dondurma, sucuk ve bastık gibi ürünlerimizin çevre illerimizde yapılanlardan neleri eksik?

Ne yazık ki beceremediniz Hasan başkan. Kilis’in çok değerli son 5 yılını boşa harcadınız. Önümüzdeki yerel seçimlerde, diğer partiler kapasitesi yeterli adaylarla seçmenin karşısına çıkarlarsa sizin ve partinizin işi çok zor görünüyor.

Sevgili okuyucularım, mutluluk, bolluk ve bereket içinde kalın sağlıkla…

 

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Designed By Cemil DOĞAN