KİLİS`TE SAĞLIKÇILAR ÇALIŞTI MUTEAHİTLER KAZANDI

KİLİS`TE SAĞLIKÇILAR ÇALIŞTI MUTEAHİTLER KAZANDI

Sağlık çalışanları yapılan haksızlık karşısında susan sendikalara seslendi.  “Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır,” diye

Sağlık çalışanları hakları olan döner sermaye ödemelerini alamadıklarını firmalara peş keş çekildiğini söylediler.

 Kilis Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan ihalelerin bir çoğundan müteahhit firma lehine fazla ve yersiz ödemeler yapıldığını, birçok ihalede ise açık şekilde firma kayrılarak rekabet ortamı ortadan kaldırıldığını, böylece kamunun satın aldığı hizmeti iki katına alması sağlanarak devlet zarara uğratıldığı” söylediler.

Geçtiğimiz aylarda Sağlık müdürü Mahmut Arık konu hakkında sağlık bakanlığından müfettiş talep etmiş iddiaların araştırılmasını istemişti.

2008, 2012 yılları arasında hastanede MR hizmeti sunan firmaya çekim yapmadığı halde çekim yapılmış gibi göstererek ödeme yapılmış devlet milyonlarca lira zarara uğratılmıştı.

Daha bu olay sonuçlanmadan firma çalışanının yaptığı ihbar mektubu  ile yine aynı firmaya 3 boyutlu çekim yapılmış gibi ödeme yapıldığı ortaya çıktı.

30 milyon TL sözleşme bedeli ile tek firma ile pazarlık usulüyle yapılan yemek ihalesindeki kamu zararı, 10 milyon lira sözleşme bedeli ile yapılan cerrahi alet ihalesinde ki kamu zararın tespiti tam olarak Çobanbey Hastanesi’ne alınan cerrahi aletlerin bulunamadığı veya alınmadığını  iddiası üzerine Sağlık bakanlığı müfettişleri 10 aydan beri  inceleme yapıyor.  Suriye görev gücünde çalışan personellerin Suriye’ye gitmeden görev yolluğu aldıkları konusundaki inceleme de devam etmektedir.

İncelemelerin uzun sürmesi ve sonuçlanmaması  iddiaların doğruluğunu işaret etmektedir.

Bakın Devlet nasıl soyuluyor ve sağlık çalışanlarının hakkı olan döner sermaye parası firmaların cebine nasıl aktarılıyor.

                2008 ve 2015 yılları arasında Kilis Devlet Hastanesi ve Kilis Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğince yapılan tüm laboratuar ihalelerinde, Kilis Devlet Hastanesi Biyokimya Laboratuarı ihalesinde  her zaman aynı teknik şartname kullanılmıştır. İhale teknik şartname marifeti ile  hep ayını firmada kalmıştır.

 Bir ürünü tarif eden teknik şartname ile ihale edilmesi sonucunda tekel oluşmuş, rekabet ortamının kalmamıştır.

Rakip firmaların katılımı engellenerek fiyatların aşağı çekilmesi engellenmiş, haksız kazanç elde edilmiştir.

Teknik şartname de istenilen bu özellik bölgedeki tek firmayı işaret ediyor. Adrese teslim ihale bu olsa gerek.

 

Teknik şartnamede tek firmayı tarif eden bu madde yazılmış olmasına rağmen fiili olarak hayata geçirmemiştir. 

ilgili madde bahsedilen entegrasyon istenilmiş ama ihaleyi alan  firma bunu sağlamamasına rağmen sağlıyormuş gibi kabul yapılıp hakediş ödemesi yapılmıştır. İhaleyi alan firmanın teklif ettiği cihaz büyük olduğu için hastanenin mevcut laboratuvar odasına sığmamaktadır. Bu durum bahane edilerek şartnamede istenilen cihaz hastaneye hiç getirilmemiş, var olarak kabul edilmiş firmaya ödeme yapılmış, hemde piyasanın iki katı fiyatına.

Bunun ile beraber dönemin hastane müdür yardımcısı görevinde bulunan aynı zamanda ihale komisyonunda üye olarak  görev alan  Suat sarıgözün eşi G. S. de o tarihler arasında G.tıp firmasında çalışmaktadır.

Eşinin ihale komisyon üyesi olduğu bir yerde G. S. firma elemanı olarak çalışması çok manidardır.

 

 Dönemin Hastane başhekimi Kilis devlet hastanesi laboratuar ihalesinde yıllarca nasıl usulsuzluk yapıldığını tek firmanın nasıl kayrıldığını  H.D ait Tuna Medikal firmasının ihaleye girememesi için laboratuar ihalesi teknik şartnamesinde yapılan oyunu ve teknik şartnamede  istenilen bu şartı ihaleyi alan G.tıp firmasınında sağlamadığını itiraf etmektedir. Yıllardır Kilis devlet hastanesi Biyokimya ihalesinin G. tıp aynı firmanın nasıl aldığını itiraf ediyor.

 

 Dönemin başhekimi “Biyokimya ihalesiyle ilgili sıkıntımız var. Tekrar teknik şartname hazırlanıyor. 2 ihaledir şartnameye hormon cihazı biyokimya cihazına entegre olacak denmiş ama 2 dönemde de entegrasyon kurulmadan çalışıyor. Geriye dönük olarak eski biyokimya doktorumuz Mithat beyle görüştüm ve kendisinin şartnameyi hazırlamadığını Summak ın hazırladığını ve Huzeyfe giremesin diye yaptıklarını söyledi. Ramazan abide Ferhunde hanım ile aynı şartnameyi hazırlamışlar, firmada laboratuvarda yer olmaması nedeniyle entegrasyonu kurmamış, ayrı 2 cihaz gibi çalıştırıyorlar. Ben mudahil olup biyokimya doktorlarına nasıl çalışacaksa, kurulacaksa şartnamede öyle olsun deyince firavun hortladı, mevcut şartnameyle devam etmemiz konusunda, bizi iknaya çalıştı. “ söylemektedir..

 

 Sağlık çalışanları emeklerinin karşılığı olan döner sermaye paraları yıllarca şu veya bu şekilde firmalara peşkeş çekilmiş,

Yıllarca devlet kilis devlet hastanesi laboratuvar ihalesi üzerinden zarara uğratılmıştır.  konuyu sizlerin vicdanına bırakıyorum

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.