Kilis’te Üzüm Alımları Başladı

Kilis’te Üzüm Alımları Başladı

Kilis’te Üzüm Alımları Başladı

Kilis’te, Suma Fabrikasının kapatılması ile özel sektörler tarafından alınan üzüm bu yıl yine çiftçilerin yüzünü güldürmedi.

Kilis`te üzüm üreticileri son yıllarda yaşanan kuraklık ile satış yapabilecekleri yerin olmaması ayrıca üzüm alan tüccarlarında çok düşük fiyata almaları çiftçileri kara kara düşündürüyor. Özel sektör üzümün kilogram fiyatını 52 kuruştan almaya başladılar. Kilis`te yaş üzüm alımları 3 bölgeden yapılmaya başladı. Bazı üzüm üreticileri dökme üzüm satmadıklarını bayramdan sonra dışarıdan gelen tüccarların olduğunu ve onların daha yüksek fiyata aldıklarını belirttiler.

Üzüm üreticileri, bir kilo üzümün bir bardak çay fiyatına bile olmadığını belirterek  “Birçok üreticisi mahsulümüzü önceden kuru üzüm olarak değerlendiriyorduk. Şimdi ise kuru olarak değerlendireceğimiz yer çok az yer var. Mecburen üzümlerimizi yaş olarak değerlendirmek zorunda kalıyoruz. Üzüm üreticileri olarak ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız”. Üzüm üreticileri olarak bağlarını sökerek yerine daha az maliyetli zeytin ağaçları dikiyor” diye konuştular.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.