KİLİS`TE YERLİ PATLICAN ÜRETİCİSİNİ SEVİNDİRDİ

KİLİS`TE YERLİ PATLICAN ÜRETİCİSİNİ SEVİNDİRDİ

Kilis’te son yıllarda Yavuzlu ve Elbeyli halkının patlıcan yetiştirmeye yönelmesi üzerine ilimizin önemli gelir kaynaklarından olmaya başlayan başlanan patlıcan, verimi ve fiyatıyla üreticisinin yüzünü güldürüyor.

Son yıllarda seve barajının yer altı sularını arttırması dolayısıyla Mercidabık ovasında bulunan Yavuzlu Köyünde Çiftçiler sondajlarla tarlalarını sulamaya başladılar. Yavuzlulu çiftçiler daha çok patlıcan üretimine ağırlık veriyorlar.
Kilis Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Güven Özdemir, Yavuzlu Köyünde patlıcan üreticisi çiftçileri ziyaret etti.

Sulama ve İklim şartları dolayısıyla verimin iyi olduğunu dile getiren Özdemir, Mercidabık ve Elbeyli Ovasında bu yıl yaklaşık 7 bin 500 ton rekolte beklendiğini ifade etti.
Özdemir, çiftçilerin her koşulda üretime devam ettiğine değinerek, “Fiyatlar böyle devam ederse çiftçi para kazanır. Bölgemizde dolmalık ve kızartmalık olarak 2 çeşit patlıcan yetişiyor. Dolmalık patlıcan yaş olarak tüketildiği gibi kurutmalık olarak da tüketiliyor.” dedi.

Bölgede devlet destekli sulama alanlarının artmasıyla sebze üretim alanlarının arttığına dikkati çeken Özdemir, şöyle devam etti: “Kilis’te alternatif ürünler ve sebze üretimi gittikçe artıyor. Bu da bizim ve çiftçilerimiz için önemlidir. Çiftçilerimiz zor şartlar altında yaklaşık 40 derece sıcaklığın altında hasat yapıyor. Çiftçiler burada alın terini döküyor. Çiftçinin emeğine saygı duyulmasını istiyoruz. Çünkü ürünler tarladan soframıza kolay gelmiyor. Üreticilerimize bereketli hasatlar diliyoruz.”

Yavuzlu Köyinden Patlıcan Üreticisi Mehmet Şahbaz da kendine has tadıyla dolmalık olarak talep gören patlıcanın hasadını yaptıklarını belirterek, verim ve fiyattan memnun olduklarını bildirdi.
Şahbaz, 10 dönüm alanda üretim yaptığını anlatarak, “Patlıcanımız şu an pazarda 2 lira civarında satılıyor. Çok memnunuz. Böyle devam ederse patlıcan bu yıl üreticisinin yüzünü güldürüyor.” diye konuştu.
Haber : Mehmet Reyhanlı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.