Kurbanlık Fiyatları Belli Olmaya Başladı

Kurbanlık Fiyatları Belli Olmaya Başladı

Kurbanlık Fiyatları Belli Olmaya Başladı

Kurban Bayramının yaklaşmasıyla birlikte küçükbaş ve büyükbaş kurbanlıkların fiyatları belli olmaya başladı.

Kurban Bayramında kurbanlık fiyatlarının belli olmaya başladığını söyledi. Memiler, şu anda küçükbaş erkek koçun kilosunun 18 ile 22 TL, canlı dişi koyun kilosunun 15 ile18 TL arasında olduğu belirtiliyor. Büyükbaş erkek dananın kilosu ise 18 ile 20 TL ve dişi düvenin ise 17 ile 18 TL olarak satılacağı belirtiliyor. Kurban Bayramı yaklaştıkça kurbanlıklar da yavaş yavaş pazarda yerini almaya başlıyor.

İsteğe bağlı olarak Kilis`te çoğu vatandaşımız Kurban Bayramı öncesinde ahırlardan seçim yaparak kurbanlıklarını ayırttırabiliyorlar.

Kurbanlıklarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hangi tür hayvan kurban olarak seçilirse seçilsin iki önemli hususa dikkat edilmelidir. Bunlar, hayvanin dini bakımdan şartlara uygunluğu ve sağlıklı olup olmadığıdır. Kurbanlık hayvanlar kurban satışı için ayrılmış olan ve belediyelerce duyurulmuş yerlerden alınmalıdır. Özellikle Veteriner Hekim kontrolünün etkin bir biçimde uygulandığı alanlar seçilmelidir.

Kurbanlık hayvan alırken dikkat edilmesi gereken noktalar

  1. Etli, canlı olması gerekiyor.
  2. Kulağının veya kuyruğunun kopuk olmaması gerekiyor.

3, Gözünün veya memesinin kör olmaması gerekiyor.

  1. Çok hasta, zayıf olmaması gerekiyor.

5, Tüylerinin parlak olması gerekiyor.

6, Küçükbaş hayvanlarda, oğlaklar en az 1 yaşında, kuzuların en az 6 aylık ve annesi kadar olması gerekiyor. Koyun ve koçlar zaten kurban edilebiliyor ama yaş şartı koyun ve keçilerde farklılık gösteriyor.

  1. Oğlaklar 1 yaşında olması lazım. Erkek kuzular en az 6 aylık olmalı. 1 yaşını doldurmuş olan hayvanlar zaten kurban edilebiliyor.
  2. Büyükbaş hayvancılıkta en az 2 yaşını doldurmuş olması gerekiyor. Tüm hayvanların 2 yaşını doldurması dişlerinden belli oluyor. Ortadaki küçük kuzu dişlerinin düşüp büyük anaç dişlerinin çıkmış olması gerekli.
  3. Alt çenelerinde 2 büyük dişin olması gerekiyor. İslami bir ibadet yapıyoruz, bunu düzgün yapmak zorundayız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.