M.Yaşar Özdemir
M.Yaşar  Özdemir
smmm_79@hotmail.com
Mehmet Yaşar Özdemir`in İlk Yazısı
  • 0
  • 450
  • 28 Mart 2018 Çarşamba
  • +
  • -

Mehmet Yaşar Özdemir`in İlk Yazısı

2017 yılında ilimizin yaşadığı sıkıntıların tarihin tozlu raflarında yerini alması temennisi ile sözlerime başlamak istiyorum. 2016 ve 2017 yılında sayısız kez canımız yandı. Halkımızın birlik ve beraberliğini hazmedemeyen, asırlardır bu güzel vatan toprağımızda gözü olan hain ve kirli eller, sürekli bu birlik ve beraberliği bozmak için iğrenç planlarını, eylemlerini uygulamaya koydular. Ama her eylem bu aziz milleti daha da birbirine bağladı ve birleştirdi. Biz tüm dünyaya millet olma bilincini öğretmiş bir ulusuz ve bu bayrak altında her zaman, hep birlikte mutlu, huzurlu yaşayama devam edeceğiz.

Halk arasında genellikle defter tutma işi sanılan muhasebeyi önce bir tanımlayalım bilmeyenler için. Muhasebe, bir kişinin ya da bir öbek insanın sahip olduğu ticari işletmede yaptıkları iktisadî faaliyetlerine ait dört evreden oluşur. Bu evreler, verilerin toplanması, kayıt ve raporlanması, analiz edilmesi ve geleceğe ait fikir üretilmesi evreleridir. Bu evreler de muhasebe yönetimi, planlama, organizasyon, yürütme ve denetim alt fonksiyonlarından oluşur. Dolayısıyla muhasebe ve denetim işlevleri ayrılmaz bir bütündür.

Muhasebe alanındaki sorunlara devletin muhasebesi, işletmelerin muhasebesi ve hanehalkının muhasebesi diye üç alanda bakmamız olanaklıdır.

Ülkemizdeki ekonomik ve toplumsal sorunlar mesleğimizi de yakından ilgilendirmektedir. Bu gün ülke genelinde bulunan 104.221 meslek mensubu, ticaret, sanayi ve hizmet sektörünün defterlerini kendilerine aktarılan bilgi ve belgelere dayalı olarak tutmakta, muhasebe ve finansla ilgili konularda inceleme, tahlil, denetim, tahkim, bilirkişilik ve benzeri işleri yapmaktadır. Daha açık bir ifade ile 104.221 meslek mensubumuz ekonominin nabzını elinde tutmaktadır.

Mücadele olmadan hiçbir şey kazanılmış sayılmaz. Yaşadığımız şartlar ne kadar zor ve ağır olursa olsun, meslek mücadelenizden, hayat mücadelenizden vazgeçmeyin. Güne gülümseyerek başlayın.  Bugün, başarılacak ve hayatınızda hoşlanılacak pek çok şeye sahip olacaksınız. Hayat kısa..! Ancak, bugün geriye kalan hayatınızın ilk günü. Bunu asla unutmayın. Gelecek güzel günlerde görüşmek dileği ile hepinizi şahsım, Kilisli meslektaşlarım adına saygı ve sevgiyle selamlıyor, sosyal ve mesleki hayatınızda başarılar diliyorum.

Vergisi ödenmiş kazanç, helal kazançtır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.