Mustafa Korkmaz
Mustafa  Korkmaz
mustafakorkmazbuhari@hotmail.com
MÜSLÜMANLAR BU ÇIKMAZDAN NASIL ÇIKAR
  • 0
  • 592
  • 17 Nisan 2018 Salı
  • +
  • -

        Sevgili okuyucularım, hepinizinmalumudur, mübarekmiraçgecesi emperyalist Amerika, İngiltere ve Fransa Müslüman bir ülke olan Suriye’yi vurdular. Sebep olarak, Suriye devlet Başkanı’nın diktatör ve kendi halkına zulüm yapmasını gösterdiler, Bu konunun detayına girmeyeceğim. O zaman ne yapmak gerekir, İslam ülkesi liderlerinin önce kendi ülkesinde birlik ve beraberliği sağlaması.

            BİRLİK VE BERABERLİK NASIL SAĞLANIR:

            Müslüman ülke liderlerinin şu üç unsura dikkat etmeleri kaçınılmazdır.

  • Kendi ülkelerinde hukukun üstünlüğünü sağlayıp uygulamalarında adaletten asla vaz geçmeyecekler.
  • Ülkelerinde tarım ve sanayiye gereken önemi verecekler.
  • Ülkelerindeki geliri olabildiği kadar rasyonel kullanıp, eşit paylaşımı sağlayacaklar.

 

  1. Bu üç unsura dikkat edildiği zaman o ülkenin halkı yöneticilerine karşı isyan etmez, etmeye de hakları yoktur.

Adımız Müslüman, âmâ uygulamalarımıza bir bakalım, Bir sorgulayalım, hangi iş ve eylemimiz İslam’ı bize tebliğ eden Hz. Muhammed (sav) in uygulamaları ile örtüşüyor, israf son haddinde, birileri 20 alır iken, diğerleri 1 almakta, adamkayırma, ibadethanelerde siyaset ve sabah akşam sen ben kavgası.

İş bulamayan veya bulsa bile mevsimlik olup, asgari ücret alan bir genç ,buisrafı, savurganlığı, birde adam kayırmayı görürse; bu gencimizi nasıl ülkesine ve değerlerine bağlayabiliriz. Bu gencin önünde daha uzun bir hayat var, evkuracak, çocuk sahibi olacak ve yaşlandığında kimseye muhtaç olmamak için birikim yapacak.

Yukarıda anlattıklarımın hepsinin çözümü bilimsel eğitimden geçer. İslam ülkeleri yöneticileri günü kurtarmayı değil, bir asır sonrasının hesabını yapmalılar. Çok katlı bina ve eğlence yeri yapmakla bir yere varılamaz, işte böyle gelir tepemize binerler.

İngiliz büyük elçisi jannemarriot’un avam kamarasına sunduğu bir araştırma dikkatimi çekti.

‘’Arap dünyasında: zeki öğrenciler tıp, mühendislik, siyasalbilgiler, işletme ve iktisat eğitimi yapmaktalar, alt zekâ gurubu ise ordu ve emniyeti seçerek, gerektiğinde Bunları bulundukları makamdan alaşağıedebilmekteler. Hiç eğitim almayanlar ise din adamı olup bunların hepsine hükmedebilmekteler.’’

İslam toplumları din adamlarına, dürüst, ahlaklı ve haksızlığa karşı çıktıkları müddetçe, eğitimine bakmadan saygı duymuşlardır. Din adamlarımızda bir kamu görevi yapmaktalar. Onlara karşı saygımız sonsuzdur. Dinin temeli ahlaktır, dürüstlüktür ve haramdan kaçınmaktır, din adamlarımızın esas görevi cemaatlerini bu yola yönlendirmektir. Din adamlarımızın siyasete karışması tek kelime ile cemaati böler ve ileride onarılamayacak yaralar açar.

Sevgili okuyucularım, Osmanlıdabizim, cumhuriyette bizim dir, mühim olan atalarımızın doğru yaptıkları iş ve eylemleri alıp, hatalıgördüklerimizden de imtina etmemizdir.

Osmanlılar zamanında padişahın sofrasında ekmek yiyendin adamlarının fetvası bile dikkate alınmaz imiş, Gerçek ALLAH(cc) dostlarının parayla veya makamla ne işleri olabilirdi.

Zamanımız eğitim ve müspet bilim çağıdır. Din adamlarımız halkı manevi ve ahlaki yönden eğitmeye çalışacaklar, eğitimli bilim adamlarıda devleti yönetecekler, Başka bir çıkış yolu yoktur.

Tekrar belirtmek istiyorum, Müslüman ülkelerin kurtuluşu, Eğitim, bilim, hukukun üstünlüğü ve adil paylaşımdan geçer, İsraf ve şatafat kesinlikle önlenmelidir.

‘’BAŞINIZDAKİ HABEŞİSTANLI BİR KÖLE BİLE OLSA, HAKKI GÖZETİP, ADALETLE HÜKMEDİYORSA ONA UYUNUZ’’(HZ.MUHAMMED sav).’’

Mustafa KORKMAZ

Araştırmacı yazar

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.