M.Hakan Öztürk
M.Hakan  Öztürk
ozturkhakanm@gmail.com
Nitelikli! Liselere Giriş Sınavı
  • 0
  • 907
  • 19 Nisan 2018 Perşembe
  • +
  • -

Liselere giriş için sınavla öğrenci alacak okulların listesi, geçtiğimiz hafta akşam saatlerinde açıklandı.

Pek çok ilde olduğu gibi Kilis’te de Anadolu liselerinin liste dışı kalması şaşkınlığa sebep oldu.

34 ilde, tek Anadolu lisesi dahi listeye giremedi. Açıklanan listede ağırlık imam hatip ve meslek liselerinde. 1367 lisenin 767’si imam hatip ve meslek lisesi.

MEB tarafından Kilis için açıklanan Nitelikli Liseler;Ekrem Çetin Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Kilis Anadolu İmam Hatip Lisesi, Kilis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Kilis Mehmet Zelzele Fen Lisesi ve Mübeccel-Suphi Yavaşça Sosyal Bilimler Lisesi olup, maalesef üniversiteye yerleştirmede dereceler almış köklü liselerden oluşan Anadolu Liseleri nitelikli liseler arasında yer almamıştır.

***

Köklü liselerin listede yer almamasına özellikle Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak başlayan Suriyeli akınıyla birlikte okullarımızda Türk ve Suriyeli öğrencilerin aynı sınıflarda karma bir şekilde eğitim görmesinin eklenmesi düşüşe geçen eğitim sistemini sorgulanır bir hale sokmuştur.

 

Türk öğrencilerin Arapça, Suriyeli öğrencilerin Türkçe bilmediği bir sınıftaki eğitim ne kadar verimli olursa.

***

Liselere giriş için sınavla öğrenci alacak okulların listesi açıklandıktan sonra sınava girecek öğrenci sayısında küçümsenemeyecek kadar azalma olacağı aşikâr.

Aylardır maddi ve manevi olarak yorulan veli ve öğrenci için zor geçecek bir süreç.Aileler ve öğrenciler sınava katılıp katılmama konusunda tereddütte.

Sınava girmeyecek öğrencilerin yerleştirilmelerine esas tercih bölgelerinin de (çember sistemi) açıklanmaması ailelerin tedirginliğini daha da arttırmaktadır. En yakın okul yerine daha uzak okullar çember sistemine dâhil edilirse sıkıntılar kaçınılmaz olacaktır.

Sınav avantaj mı sağlayacak dezavantaj mı?

Bunu da zaman gösterecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan sınavlar kaldırılsın, öğrenciler rahatlasın derken bunu mu kastetmişti?!

Günün Sözü

“Bana bir harf öğretenin kölesi olurum.” Hz. Ali

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.