Nymphomaniac filmi için dava açılıyor

Nymphomaniac filmi için dava açılıyor

Nymphomaniac filmi için dava açılıyorDanimarkalı yönetmen Lars von Trier’in Türkiye’de vizyona giremeyecek son filmi ‘Nymphomaniac’ hakkında Türkiye dağıtımcısı basın toplantısı düzenledi.

Vizyona giren filmleri sınıflandıran alt kurul filmi izleyip bir karara varmayınca devreye üst kurul girdi. Değerlendirme Sınıflandırma Üst Kurulu ise filmi izleyerek Türkiye ’de vizyona girmemesine karar verdi.

Bu kararın ardından filmin Türkiye dağıtımcıları Umut Sanat ve Özen Filmcilik düzenledikleri basın toplantısında dağıtımcı firma adına konuşan Avukat Sabit Halat kararın hukuksuz olduğunu söyledi. Avukat Halat bu hukuki süreçte izleyecekleri yolu şöyle açıkladı:

“Bu oldu bitti bir karar. Yönetmeliğin 8. maddesine göre; Alt Kurul filmin ön değerlendirmesini ve sınıflandırmasını yapar. Değerlendirdikten sonra film usule uygun değilse üst kurula bildirmeden önce ithalatçı ve yapımcıya bildirir. Yasal düzenlemenin bu şekilde hazırlanmasının nedeni üst kurulun ithalatçı veya yapımcının itirazlarını da değerlendirebilsin. Öncelikle Kültür Bakanlığı’na hukuksuz işlemden ötürü kararı geri alması için itirazlarını bulunacağız. Yasak kaldırılmazsa idari mahkemeye başvuracağız, filmin seyirciyle buluşabilmesi için…”

 Yasaklanan Nymphomaniac filminin fragmanını İZLE

 

KÜLTÜR BAKANLIĞI İSTERSE BİR HAFTADA YAYINA GİRER

Yöneltilen bir soru üzerine açıklama yapan Avukat Halat, “İtirazımızdan sonra Kültür Bakanlığı isterse bir haftada karar verebilir. Film de Cuma günü yayına girmek üzere hazırlanabilir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.