Şerif Kurt
Şerif  Kurt
serifkurtt@gmail.com
ÖZÜNÜ ARAYAN ŞEHİR KİLİS
  • 0
  • 514
  • 19 Nisan 2018 Perşembe
  • +
  • -

Cumhuriyet dönemi öncesi Kilis, Osmanlı arşivlere şu şekilde kayıtlara geçmiştir. Kilis kasabası  Halep diyarındadır. Lisan i hali Türkçedir. Halk arasında  Arapça, Kürtçede konuşulmaktadır.  Kilis kasabasında  1 adet  hükümet konağı, 1 adet askeri birlik binası, 4721 hana (ev), 1953 dükkan, 37 camii, 14 mescit, 24 tekye, 28 medrese,  496 cilt kitaptan oluşan kütüphane, 1 mektebi rüştiye, 25  Mekâtib-i İptidaiye (ilköğretim okulu), 24 kilise, 1 havra, 5 hamam, 26 hayvan değirmeni, 3 yel değirmeni, 31 su değirmeni, 2 un fabrikası, 3 bedesten, 8 mağaza, 23 sabunhane, 31 fırın, 50 han, 74 mahsere, 10 boyahane (iplik boyama atölyesi), 120 kumaş destegahı (kumaş dokuma dezgahı), 48 kahvehane, 6 eczane, 23 çeşme  vardır.

Kilis kasabasında 2.272 bin dönüm tarım arazi vardır. İş bu arazide prinç, buğday, arpa, darı, ağ darı, cılban, mercimek ve her nevi mevye, sebze yetişmektedir. Bölgede yetişen zeytinyağı meşhur olup, lezzet ve aroma yönünden üzerine yetişen yoktur. Kilis de bulunan kil ve havara ocaklarından  şatış yapılmaktadır. İplik, dokuma  kumaş, bez, sabun, zeytin yağı ile meşhur olan Kilis de yapılı 86 km yol bulunmaktadır.

 Osmanlı kayıtlarına göre Halil YILDIRIM hocanın lisanı ile Kilis kasabasının 100 yıl önceki sahip olduğu ekonomik durumu bu imiş. 100 yıl önceki hal bu iken Kilisin şimdiki durumumuzu göz önünde bulundurduğumuzda ilerlemeden pek söz edilmez 100 yıl önceki durumumuzun gerisine düştüğümüzde açıkca ortadadır. Bu değerlerimizi nasıl kaybettik bu kadar geriye nasıl gittik bilmiyorum ama 100 yıl önce 28 medresi, 1 kütüphanesi, rüştiye mektebi olan kasabada bizler nasıl cahil kaldık, 2 milyon dönüm tarım arazisi olan her nevi mevye ve sebzenin yetiştiği kasabada tarımı nasıl bitirdik, dokuma tezgahlarının, boyahanelerin olduğu yerde, iplik ve kumaş imalatını nasıl bitirdik bilen var ise bize anlatsın. 

Böylesine çalışkan insanların torunları olarak, bizler üretmeden yemeye, çalışmadan kazanmaya nasıl alıştık. İnsan içinden Kilis keşke özü bozulmadan kasaba olarak kalsa diye geçirmiyor değil. Rabbim bu günümüzü elimizden almasın ama gönül istiyor ki Kilis in ve Kilislilerin daha güzel  günler görmesini istiyor.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.