PARA ETMEYEN ÜZÜM PEKMEZ OLUYOR

PARA ETMEYEN ÜZÜM PEKMEZ OLUYOR

PARA ETMEYEN ÜZÜM PEKMEZ OLUYOR

Kilis`te üzümünü 52 kuruştan vermek istemeyen çiftçiler pekmez ve bastık yaparak değerlendirmeye çalışıyor.

Kilis`te üzümleri bağlardan toplayan köylüler, topladıkları üzümleri pekmez, pestil ve cevizli sucuk yapıyor. Uzun uğraşlar sonucu sıkılıp suyu çıkan üzümlerin sıkılması ile elde edilen üzüm özü, hallelerde kaynatılarak pekmez yapılıyor.

Kış aylarında kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olan ve Anadolu´da yoğun tüketilen pekmez, üzüm üreticisinin meşakkatli uğraşlar sonucunda ortaya çıkıyor. Bir kaç yıldır verimlerin düşük olması ve tüccarlar tarafından düşük fiyattan alınması nedeniyle çiftçilerin çoğu üzümlerini pekmez yaparak değerlendirmeyi tercih ediyor.

sabahın erken saatinde bağların yolunu tutun çiftçiler salkım salkım toplanarak kasalara yerleştirilen üzümler, ilk olarak özel pekmez toprağıyla buluşuyor. Ardından toprakla karışması için ezilen üzümler, kıvama geldikten sonra kaynatılmak üzere hallelere konuyor. Genelde bizim bu bölgelerde gün pekmezi yapılıyor, isteyen kaynatma pekmezde yapıyor.

KİLOGRAMI 18 LİRA

Üzüm ve pekmez üreticisi Hüseyin Çekiç, pekmez yapımının çok zor ve zahmetli olduğunu söyledi. Toplayıp yıkadıkları üzümleri curunlara koyarak içine özel pekmez toprağı attılır. Toprakla birlikte üzümleri ezeriz. Ezilen üzümlerin şırasını süzerek suyuyla posasını ayırırız. Leğenlerimize aldığımız üzüm suyunu daha sonra odun ateşinin üzerindeki büyük hallelere alarak 2-3 saat kadar kaynatıyoruz. Kıvamına geldikten sonra ocaktan alınarak tepsilere paylaştırılarak dinlenmeye bırakıyoruz. Burada dinlendikten sonra pekmez oluyor” dedi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.