Mustafa Korkmaz
Mustafa  Korkmaz
mustafakorkmazbuhari@hotmail.com
PİYASANIN ATEŞİ FAKİRLERİ YAKIYOR: GÖREN VARMI?
  • 0
  • 298
  • 12 Şubat 2019 Salı
  • +
  • -

Sevgili okuyucularım: Bir seçim telaşesi başını aldı gidiyor, Piyasada başını aldı gidiyor. Pazarda taze soğan 12 TL, taze sarımsak 12 TL, baş sarımsak 19 Tl, temel reis gibi çizgi filmlere konu olan ıspanak 8 TL, bir tutam marul 5 TL, enerji saya kredi kartı ile fatura öder isen aylık % 8, yıllık % 96 faiz ödeniyor.

Yapılacak belediye seçimleri acaba piyasanın bu ateşini söndürecekmi? Bu pahalılığı ortadan kaldıracak mı? Alın teri ile bile para kazanamayan garibanların yarasına neşter vuracak mı? Bir yıl, nice emek ve nice masraf karşılığı elde edilen zeytinyağı ise 12 TL; Oturup bunları konuşmamız gerekir iken, biz belediye seçimlerini konuşuyoruz. Alt gelir grupları bu pahalılığın altında ezilir iken, belediye seçimleri beni hiçte ilgilendirmiyor. İlimizde hırsızlık başını aldı gitti, sondajların motorları çalınıyor, nice masrafla sondaj kuyusu açtıran çiftçiler sondajlarını kapatıyor.

Bağ evleri soyuluyor, değerli eşyaları bırakın, İki tonluk su depoları bile çalınıyor. Çiftçi vatandaş tarımdan para kazanamıyor, nerede ise vazgeçme aşamasına gelmiştir. 10 dekar arazisi olan bir çiftçiye takriben 120 lira gibi bir destek veriliyor. Bunun 40 lirasını ziraat odası, 10lirasını da il tarım müdürlüğü alıyor. Bu sorunları bizi yönetenlerin önüne koymaz isek, dahada perişan olacağız. Bu sorunlar : Alın teri olmadan para kazanarak, Lüks ve şatafat içerisinde yaşayanları hiçbir zaman ilgilendirmedi, ilgilendirmez de. Siyasi bir görüşü benimsemek, Bu sorunları görmezden gelmeyi gerektirmez. En kolay şey güçlünün yanında olmaktır. Fakirin, yoksulun ve mağdurun yanında olmak ise erdemdir.

Yanlış adamlar seçerek, onlardan doğru işler bekliyoruz. Zaten en büyük hatayı da burada yapıyoruz. Bu sorunları çözmek için; Geçmişi temiz, dürüstlüğü denenmiş, eğitimli, İmanlıve ahlak sahibi insan olur ise, Hangi siyasi görüşe sahip olursa olsun baş tacı yapmalıyız. Eğer bir yöneticide hizmet aşkı var ise, ahlak sahibi olup imanlı ve haramdan kaçınan biri ise, İnanın onun maiyetinde çalışan hiç kimse kolay kolay yanlış yapamaz. Hiçbir siyasi oluşuma tam olarak bağlanmadım.

Hayat felsefem, iyinin, doğrunun, haklının ve fakirin yanında olmaktır. Ne buyurmuş RESULULLAH (sav) efendimiz: ‘’Başınızdaki Habeşistanlı bir köle bile olsa, Eğer adaletle hükmediyorsa ona uyunuz’’ Bu yazımı asla, bir siyasi görüşe hizmet etmek için ve ya birilerini karalamak için yazmıyorum. Kim olursa olsun doğru ve güzel şeyler yapıyor ise desteklemek; Eğer yanlış ve haksızlık yapıyor ise bırakın siyasi görüşü, evladımız bile olsa karşı çıkmalıyız. Takdir her zaman siz sevgili okuyucularımındır.

Mustafa KORKMAZ Araştırmacı yazar

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.