Ahmet Laz
Ahmet  Laz
ahmetlaz@hotmail.com.tr
RAMAZAN, BAYRAM VE SEÇİMLER…
  • 0
  • 581
  • 22 Haziran 2018 Cuma
  • +
  • -

11 ayın sultanı olarak vasıflandırılmış olan Ramazan ayını ve hemen akabindeki Ramazan Bayramını geride bıraktık. Allah ibadetlerimizi ve infakımızı makbul eylesin. İbadetlerin ve infakın en yüksek düzeye ulaştığı ramazan ayından sonra da hayır ve hasenat devam etmektedir. Resulullah (SAV) efendimiz, ramazandan sonraki Şevval ayında tutulacak 6 günlük orucun da çok önemli olduğunu söylemiştir. Tutabilenler için Allah kabul etsin.

Ramazan bayramından sora önümüzdeki Pazar günü, yeni sisteme göre Cumhurbaşkanlığı ve erken genel seçimler var. Seçimlerden sonra da bazılarımız için yeni bir bayram sevinci yaşanacak. Bazılarımız için ise hüzün kaçınılmaz olacak. Zira herkesin kazanma şansı yok. Rabbim, seçimlerin de ülkemiz ve ilimiz için hayırlara vesile olmasını nasip etsin.

Seçimler için önümüzde bir haftadan daha az bir zaman kaldı. Başta TV ler olmak üzere, sosyal medyada, çarşı ve pazarlarda seçimler ile ilgili sohbetler, konuşmalar ve açıklamalar yapılmaktadır. Partiler, bir yandan görsel olarak bayrak asmalara, hediyeler dağıtmaya, ziyaretler yapmaya, özellikle de cenaze ve düğün için toplanmış insanlara ulaşmak için tüm güçleri ile çalışmalara devam ediyorlar. Partilerin sloganları ve adayların posterleri ile donatılmış arabalar, rahatsız edici gürültüleri ile cadde ve sokaklarda turlarını sürdürüyorlar.

Bu seçimlerin sonucunu önceden kestirmek, eski seçimlere göre daha zor gibi görünüyor. Birçok parti yetkilileri bile, ‘hangi sonuç alınırsa hangi aday kazanır?’ sorusunu henüz cevaplayamıyor. Bu seçimlerde de eskiden olduğu gibi ‘dom’ sistemine göre kazananlar belirlenecek. Bir fark var, o da bu seçimlerde ittifakların olması. Bu durum biraz karmaşa yaratsa da kabaca açıklamakta fayda var.

Bazı seçmenler için oy dağılımının önemi olmasa da, oyunun boşa gitmesini istemeyen birçok seçmen için hesaplamaların önemi büyük. Bir ittifakın milletvekili kazanabilmesi için, geçerli seçmen sayısının en az 1/3 ünden bir fazlasının oyunu alması gerekiyor. Geçerli seçmen sayısının en az 2/3 ünden bir fazlasını almak da 2 milletvekilliğini hak etmek anlamına geliyor. Eğer ittifakın biri, 2 milletvekilliğini birden kazanmışsa, o ittifakın aldığı oyların 1/3 ünden bir fazlasını alan parti bir milletvekili, 2/3 ünden bir fazlasını alan parti de 2 milletvekilliğini kazanmış olacak. Tek milletvekilliği kazanmış olan ittifak için ise ittifak içindeki en yüksek oy alan parti, vekilliğin de sahibi olacaktır.

Öncelikle ilimizde oy kullanacak seçmen sayısı bu seçimlerde 82 bin civarında. Tabi seçmenlerin oy kullanma oranı bu seçimde de çok önemli. İlimizde son seçimlerde yüzde 86 gibi yüksek bir katılım sağlanmış. Bu durum tekrarlanırsa 70 bin oy kullanılacağını düşünebiliriz. İlimizde, iki ittifak dışında kalan partilerin pek şansları yok. İttifak dışındaki partilerin 2 bin civarında oy alacağını düşünürsek, bu varsayımla göre, geçerli 70 bin oyun 22.700 ünü alacak olan ittifak, 1 milletvekilini de çıkarmış olacaktır. Diğer milletvekili ise daha yüksek oy alan diğer ittifakın olacaktır. Vekillikleri paylaşan ittifaklar içindeki partilerin de en yüksek oy alanı, isterse 10 bin civarında oy almış olsun, bu tek milletvekilini kendi hanesine yazdıracaktır.

İttifaklardan biri (mesela Millet ittifakı) en az 22.700 oy alamazsa, vekillerin her ikisi de 45.500 ün üzerinde oy alan diğer ittifakın (Cumhur) hanesine yazılacaktır. Bu durumda milletvekillerinin ittifak içindeki partilere dağılımında ise 45.500 oyun en az 15.200 ünü alan parti bir vekillik kazanabilecek, diğer vekillik de diğer partiye verilecektir.

Sonuç ne olursa olsun, kazanan inşallah milletimiz olacaktır.

Bereket ve bolluk içinde kalın sağlıkla…

 

Ahmet Laz

ahmetlaz@hotmail.com.tr

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.