RAVANDA KALESİNDEN SONRA İKİ KALEMİZ DAHA OLDU!

RAVANDA KALESİNDEN SONRA İKİ KALEMİZ DAHA OLDU!

Kilisli araştırmacı gazeteci/yazar Hurşit Çetin’in 11.02.2019 tarihinde Gaziantep Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğüne yapmış olduğu müracaat ile 2 antik kale ve 1 mezar odasının tescil talebi, Gaziantep Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunca uygun görüldü ve “1.Grup” olarak belirlenmesine “olumlu” karar verildi.

Karaağıl Kalesi (1 ve 2), Poleteli ilçesi Karakıl (Karaağıl) Köyü yolu üzerinde Balık Suyu’nun kenarında bulunmaktadır. Kalıntılar kuş uçuşu Polateli’ne 2,5 km. Karakıl’a (Karaağıl’a) 3 km’dir. Alanda, antik çağın değişik dönemlerine ait olduğu tespit edilen yaklaşık 45×45 m.ve 85×85 m. iki adet savunma yapısı olarak değerlendirilen kale kalıntısı ve müştemilatı ile bazalt kesme taştan mamül yaklaşık 3×4 m. ebadında bir adet oda mezar bulunmaktadır.

KARAAĞIL KALESİ (1) ; Yaklaşık 45×45 m. ebatlarında kesme blok bazalt taş temelli, sandık duvar örgülü olduğu temellerinden anlaşılan yapı içte odalara bölündüğüne dair temel izleri gözlemlenmektedir. Yine alanda bulunan kalıntılardan yapının kuzey ve güney yön ortadan olmak üzere iki girişi-çıkışı olduğu anlaşılmaktadır. Bu alanın alt bitişiğinde yine bazalt moloz taşlarla örülü barınak amaçlı ev ile hayvan ağılı olduğu düşünülen yapı temel izleri bulunmaktadır.

KARAAĞIL KALESİ (2) ; Karakıl (Karaağıl) köy yolunun batısındaki diğer kale kalıntısı yaklaşık 85×85 m. Ebadında olup düzgün olmayan bazalt moloz taşlarla örülmüş çevre ve iç duvar kalıntıları ve yıkıntıları üzerinde bulunmaktadır. Bu yapı kalıntılarının kuzey yönünden 2015 yılında Kilis – Polateli arası yol inşaatında kullanılmak üzere iş makineleri ile bazalt taş alınmıştır. Bu nedenle kalenin kuzey yönü yok olmuştur. Ancak girişe dair temel izi izlenebilmektedir. Bu alanda Ortaçağ’a tarihlenecek kaba hamurlu krem ve kahve renkli seramik parçalarına rastlanmıştır. Kale kalıntısının içinde ve doğu altında sonradan şekillendirilmiş muhtemelen hayvan ağılı olarak kullanılmış oluşumlar gözlemlenmiştir.

 

MEZAR ODASI ; Mezar odasını oluşturan taşlar, alanda bulunan blok bazalt taşların şekillendirilmesiyle oluşturulmuş olup harçsız örgülüdür. Mezar odasının girişi güney yönden olup iki yanda ve cephede yaklaşık 1×1,5 m. Ebadında üst örtüsü yarım daire formlu üç ayrı akrosol (ceset alanı) bulunmaktadır. Kemer olgusu bazalt taşların oyulması ile oluşturulmuş, tekneyi oluşturan levha taşlar da aynı şekilde elde edilmiştir. Zemin toprak ve su doludur. Mezar yapısının üst örtüsü kısmen yıkık olup taşları üzerinde bulunmaktadır.    

İşte, iki antik kale ve bir mezar odası ile ilgili o karar;

Kültür ve Turizm Bakanlığı Gaziantep Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun 31.05.2019 tarihli ve 204 Nolu toplantısı ile 31.05.2019 tarihi ve 3321 Nolu kararı;

 “Kilis ili, Polateli ilçesi Karakıl köyü sınırları içinde yer alan taşınmaz kültür varlığının tesciline yönelik Hurşit ÇETİN’in 11.02.2019 tarihli dilekçesi, Kurulumuz uzmanlarının 20.02.2019 tarihli raporu okundu, konunun ekleri ve işlem dosyası incelendi, yapılan görüşmeler sonucunda;

Kilis ili, Polateli ilçesi Karakıl köyü sınırları içinde yer alan taşınmaz kültür varlığının tesciline yönelik Hurşit ÇETİN tarafından yapılan tescil talebi doğrultusunda Gaziantep Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü uzmanlarınca kamuya ait alanda yapılan incelenmelerde tespit edilen iki farklı döneme ait kale kalıntısı ve bir adet oda mezarın 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununun 6.maddesi kapsamında “Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı” niteliği taşıdığı anlaşıldığından aynı kanunun tespit ve tescil ile ilgili 7. maddesi uyarınca tesciline, anılan taşınmazların Koruma Yüksek Kurulunun 05.11.1999 tarih ve 660 sayılı ilke kararı gereği grubunun “1.Grup” olarak belirlenmesine, korunma alanına ilişkin kararımız eki harita ve köşe koordinatları ile birlikte anıt fişlerinin uygun olduğu (OLUMLU) karar verildi.”

BİNLERCE YILDIR HAYVANCILIK YAPILMAKTA

Antik Kalelerin keşfine katkı yapan araştırmacı Hurşit Çetin yaptığı açıklamada, “Karakıl Köyünün esas adı Karaağıl Köyüdür. Bugün ise nedense Yeşilpınar diye yine isim değişikliği yapılmıştır. Ağıl adı üstünde hayvan barınağı demektir. Biz Türkler “kuzey”e “Kara” demekteyiz. Karaağıl, yani “Kuzey Ağılı” veya “Kuzeydeki Ağıl” anlamındadır.

Antik Çağın iki farklı dönemine ait olduğu belirlenen ve biri kesme bazalt taş olarak daha gelişmiş bir mimari yapı, diğeri daha eski olduğu düşünülen düzensiz bazalt taşlardan yapılan kalelerin ne tuhaftır ki etrafında hayvan ağılı olarak kullanılmış oluşumlar gözlenmiştir.

Bu bölge; Balık Suyunun doğduğu yer ve devasa mera alanının rüzgarı, sıcaklığı, rutubeti ve bitki örtüsü yani florası ise adeta küçükbaş hayvancılık için oluşmuş, doğanın bir hediyesidir.

 

Türkler için kozmik bir bölge olan ve binlerce yıldır bu bölgede yapılan hayvancılık, Karaağıl Köyü ve çevresinde küçükbaş hayvancılık (koyun ve keçi) bugün de hala yapılmaktadır. Polateli ilçesi, Kilis’in küçükbaş hayvancılığının da merkezidir. Fakat ne yazık ki bu alan, yanlış bir kararla “Mera Alanı” olmaktan çıkartılmış ve bugün için Tekstil Organize Sanayi Bölgesi ilan edilerek yok olmaktadır” dedi.

ANTİK MERA ALANI

Bu bölgenin dünyada eşi olmadığını söyleyen Çetin, “Güneyinden antik Kral Yolunun ve İpek Yolunun geçtiği bu devasa arazi, belki de dünyada eşi benzeri olmayan ve bir ilk olan, iddialı bir söylem ama; havası, suyu ve endemik bitki örtüsü ile ‘Antik Mera Alanı’ olarak bile korunması gereken önemli ve tarihi bir yerdir. Bu bölgenin ülke ekonomisine katkısı ve küçükbaş hayvancılık için mutlaka bir ‘Hayvancılık Koruma Merkezi” yapılması, ayrıca antik bir bölge olması nedeniyle de turizme kazandırılması gerekir ve Ülke Turizmi için bulunmaz bir mekandır. Antik dönemlerden beri hayvancılık yapılan bu alana ayak basmak, değişik bir duygu seline kapılmak olacaktır.”

Araştırmacı yazar Hurşit Çetin ayrıca; “Binlerce yıldır ‘Mera Alanı’ olarak kullanılan, Mercidabık Savaşında Osmanlı padişahı Yavuz Sultan Selimin ordusunun yiyecek ve içeceğinin (et, süt, yoğurt, kaymak..vb.) temin edildiği ve bugün de altı köyün mera alanı olan binlerce dönümlük arazi, alınan yanlış kararlarla ne yazık ki bugün göz göre göre yok edilmektedir” diyerek ilgilileri ve yetkilileri göreve çağırdı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.