Mustafa Korkmaz
Mustafa  Korkmaz
mustafakorkmazbuhari@hotmail.com
SENİ CAMİDE GÖREN VARMI
  • 0
  • 346
  • 01 Aralık 2018 Cumartesi
  • +
  • -

    Sevgili okuyucularım İslam dininin simgesi olan ezanın Türkçe okunması tartışması gündeme gelince, gazeteci-yazar rahmetli Ahmet KABAKLI hocamız aklıma geldi.

            Yıllar önce yine bir zat ezanın Türkçe okunmasını gündeme getirmiş idi, Rahmetli Ahmet kabaklı hocada bu zata iki soru yöneltmiş idi.

1 ) evladım sen namaz kılar mısın?;        Yok

2 ) evladım seni camide gören var mı? ; Yok,

O zaman senin ezanla ne işin var?

         Sevgili okuyucularım;

 Ezan bizim dinimizin evrensel bir simgesidir. Dünyanın neresine gidersek gidelim ezanı duyan herkes; bu Müslümanların namaza çağırılmasıdır diye biliyor da, Bu iki cümlelik ezanı bizim çocuklarımız anlamayacaklar mı? Veya ezanın Türkçe okunması ile biz milliyetçimi olacağız?

            Kaldı ki çocuklarımız bir yabancı dil öğrenmek için; On binlerce kelimeyi ezberliyor da; üç cümlelik ezanımı ezberleyemeyecekler. Bu gibi insanlar nasıl siyaset bilimi okumuş, Nasıl bu okullardan mezun olmuşlar. HAYRET.

            Bu millet Müslümandır, Milletin manevi değerleri ile oynayanlar kaybederler. Bazı değerler var ki, Millete mal olmuştur. Milletin büyük çoğunluğu bu değerleri benimsemiştir.

            Milletin manevi değerleri, millî değerlerimiz ve Atatürk millete mal olmuştur. Bu değerler hakkında bir şey söylenir iken çok iyi düşünmek gerekir, Çünkü bu değerler milleti bir arada tutan değerlerdir.

            Biz Osmanlı gibi büyük bir imparatorluğun devamı olan bir devletiz.625 yıl dünyaya hükmeden bir imparatorluğu da yok sayamayız, bize düşen atalarımızın yapmış olduğu herkesçe doğru kabul edilen objektif değerleri alıp devam ettirmek; Herkesçe de kabul edilen yanlışlardan da kaçınmaktır.

Sayın Öztürk Yılmaz’a bir tavsiyede bulunmak isterim. ODTÜ gibi eğitim düzeyi dünyaca kabul edilmiş bir okulun uluslararası ilişkiler bölümünden mezun olmuşsun ama anlaşılan odur ki daha siyaseti tam kavrayamamışsın. Osmanlılar zamanında kurulan(1859) mektebi Mülkiyeyi de(Ankara üniversitesi siyasal bilgiler fakültesi ) okursan belki siyaseti öğrenirsin.

            Osmanlılar o zamanlar ileriyi görmüş ve Mülki ’ye, Tıbbiye ve Harbiye diye bu üç önemli okulu açmışlardır.

            1859 yılımdan beri hem Osmanlıya, Hemde cumhuriyete birçok değerli devlet adamı yetiştiren bu okulu da okuman gerekir kanaatindeyim.

            Bizim bugünkü sorunumuz ezanın Türkçe okunması değildir. İslam dinini Resulullah (sav) gibi ruhuna uygun yaşama mamamızdan dır.

            İslam’ı yaşamak ve yaşatmak istiyor isek tek yapılacak; dürüst olup, kul hakkı yemeden; hak, hukuk ve adalete gereken önemin verilmesidir.

            Haram lokma ile oruç tutulmaz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.