kilisinsesi.com.tr
SP Kilis İl Başkanı “Kilis’te Provokasyonlar Hiçbir Şekilde Tutmaz!”
3 Nisan 2018
admin

SP Kilis İl Başkanı “Kilis’te Provokasyonlar Hiçbir Şekilde Tutmaz!”

Saadet Partisi(SP)Kilis İl Başkanı Şerif Karakurt son günlerde bir kısım medyanın Kilis’te bir cami üzerinden provokasyonların yapılmaya çalışıldığını ancak bu...

Saadet Partisi(SP)Kilis İl Başkanı Şerif Karakurt son günlerde bir kısım medyanın Kilis’te bir cami üzerinden provokasyonların yapılmaya çalışıldığını ancak bu tür provokasyonların asla tutmayacağını dile getirdi.

Son günlerde 400 yıllık tarihi caminin isminin değiştirildiği şeklindeki haberler 12 Eylül ürünü çıktı! 12 Eylül ihtilalinden sonra Kürtler Camii’ne asılan ‘Türkler Camii’ tabelası yeni gibi bazı çevreler tarafından tekrar piyasaya sürüldü. Ancak gerçek çok geçmeden anlaşılırken, bölge halkı ise caminin ‘Kürtler’ ya da ‘Türkler’ olmasından kesinlikle rahatsızlık duymuyor!

Kilis’teki tarihi cami üzerinden yapılmak istenen provokasyon suya düştü. Kilis’te bulunan ve 400 yıllık tarihi Kürtler Camii’nin adının Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün talimatıyla Türkler Camii olarak değiştirildiği iddia edildi. Ancak Kürtler Camii’ne 12 Eylül cuntası tarafından ‘Türkler Camii’ tabelasının asıldığı anlaşıldı. İddia edildiği gibi Kürtler Camii tabelası kaldırılmazken, her iki tabela da 12 Eylül ihtilalinden itibaren olduğu yerde duruyor. 400 yıllık tarihi cami, bölge halkı tarafından her iki isimle de bilinirken, son günlerde ‘Kürtler’ tabelasının kaldırıldığı yönündeki haberlerin ise provokatif amaç taşıdığı anlaşılıyor.

12 EYLÜL’ÜN HABERLERİ PİYASAYA SÜRÜLÜYOR

Türkiye, önceki gün 400 yıllık tarihi ‘Kürtler Camii’ tabelasının kaldırılıp yerine ‘Türkler Camii’ tabelasının asıldığı haberleriyle uyandı. Ancak gerçek çok geçmeden anlaşıldı. 17’nci yüzyılda inşa edilen cami, Kürtler Camii olarak ibadete açılırken 12 Eylül cuntası tarafından bir ‘Türkler Camii’ tabelası takıldı. O dönemden bugüne kadar herhangi bir sorun çıkmayan camide, son günlerde eski haberlerin yeniden piyasaya sürülmesi provokatif bir amaç olduğunu gözler önüne seriyor.

HALKIMIZ BÖYLE OYUNLARA GELMEZ

Halkın böyle oyunlara gelmeyeceğini kaydeden Saadet Partisi Kilis il Başkanı şerif Karakurt,

“Biz Kürt kardeşlerimizle yıllardır bu topraklarda birlikte mücadele ettik ve beraber güldük, beraber ağladık. Terör destekçileri şunu artık bilsinler ki; halkımız böyle oyunlara gelmez Allah’ın izniyle. Kilis’te birçok etnik kökenden, dilden, dinden vatandaşlarımız var. Bu farklılıkları ise biz zenginlik olarak görüyoruz. Kürtler Camii’nin bulunduğu bölgede de farklı renklere sahip kardeşlerimiz yaşıyor. Hiç kimse caminin isminden kesinlikle rahatsızlık duymadı bugüne kadar, bundan sonra da duymaz. Cami isminin de Türkler Camii olması yönünde kesinlikle talepleri bulunmamaktadır. Allah’ın izniyle bu oyunları bertaraf ettiğimiz ve birlik beraberlik içinde olduğumuz müddetçe ülkemizi ve İslam âlemini güzel günler bekliyor inşallah” dedi.

KARAKURT, KİMSENİN BİR RAHATSIZLIĞI YOK

Saadet Partisi(SP) Kilis il Başkanı Şerif Karakurt yaşanan olayı gazetemize şöyle anlattı:

“Kilis merkezde asırlar önce Kürt Hüseyin Ağa tarafından yapılan Kürtler Camii, 12 Eylül 1980 darbesinden sonra camiye ‘Türkler Camii’ olarak da bir tabela asılmıştı. Ancak o dönemden sonra her iki isim de cami için kullanılıyor. Her iki ismin kullanılmasından da hiç kimse rahatsızlık duymuyor. Ancak görülüyor ki dış güçlerin maşaları ortalığı karıştırmaya yönelik olarak 12 Eylül’de oynanmak istenen senaryoları tekrar piyasaya sürmek istiyor. Cami isminin değiştirilmesini sanki yeniymiş ve Kürtler ismi kaldırıp yerine Türkler ismi getirilmiş gibi haberler yazılıp çiziliyor” dedi.

Etiketler:

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Designed By Cemil DOĞAN