Suriye nin Kimyasal Silahlarının İmhası

Suriye nin Kimyasal Silahlarının İmhası

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Suriye’nin kimyasal silah programının imhasının son tarih olan 30 Haziran’a kadar tamamlanmasının risk altında olduğunu belirtti.

Psaki, günlük basın brifinginde konuyla ilgili soru üzerine, “haftalar süren eylemsizlikten sonra, Suriye hükümeti geçen hafta içerisinde ilave kimyasalları taşıdı. Şu anda, Suriye’nin kimyasal silahlarının üçte birinden azı, Lazkiye limanı üzerinden Suriye topraklarından çıkarılmış durumda” dedi. 

Esed rejiminin, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün (KSYÖ) kimyasalların ortadan kaldırılması konusunda geçen Kasım’da belirlediği iki ara mühleti kaçırmasından derin kaygı duyduklarını ifade eden Psaki, “(Kimyasal silahların imhası sürecindeki) Takvimin gerisinde kaldılar. Son sevkiyatlar, Suriye’nin Lazkiye’ye kimyasal silah nakliyesini hızlandırdığı yönünde cesaret verici bir sinyal, ancak rejimin daha önceki eylemsizlikleri, Suriye’nin (kimyasal silah) programının yok edilmesi için son tarih 30 Haziran’ı risk altına soktu” diye konuştu.

Ancak, bir soru üzerine, bu sürecin hala zamanında tamamlanabileceğini kaydeden Psaki, uluslararası toplumun, yükümlülüklerini yerine getirmesi ve kimyasal silahların taşınmasını hızlandırmaya devam etmesi için Suriye rejimi üzerinde baskı uygulamaya devam etmesinin şart olduğunu vurguladı. – Washington DC

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.