SURİYE`DE PROGRAMA KATILDIK

SURİYE`DE PROGRAMA KATILDIK

SURİYE`DE PROGRAMA KATILDIK

Kilis`in Sesi Gazetesi olarak Suriye de yaşanan iç savaş sonrası ilk defa Suriye`nin Çobanbey kasabasındaki Çobanbey İlkokulu’nda 2017- 2018 eğitim ve öğretim yılı açılış törenine katıldık.

Kilis Valiliği tarafından organize edilen açılış töreni için gittiğimiz Fırat Kalkanı Bölgesinde bulunan Çobanbey kasabasındaki geniş güvenlik önlemleri dkkatimizi çekti. Adım başı asker ve polisler dizilmişti.

Suriye’de Fırat Kalkanı Harekatı’yla terör örgütü DEAŞ’tan kurtarılan bölgede 2017-2018 eğitim-öğretim yılı başladı. Bölgedeki Azez, Mare, Cerablus, Bab ve Çobanbey’de ilk ve ortaokullar eğitim hayatına başladı.

DEAŞ’ın bombalı, rejimin ise hava saldırılarında yıkılan okulların, Milli Eğitim Bakanlığı ile Türk yardım kuruluşlarının desteğiyle onarılmasının ardından buralarda eğitim başladı.

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü koordinesinde sürdürülen Fırat Kalkanı Bölgesi 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı açılış programı Çobanbey İlkokulunda gerçekleşti.

Programa katılan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci, “Geçen sene itibariyle güvenlik şartları oluştuktan sonra Milli Eğitim Bakanlığı olarak sahaya girdik. Yerel meclislerdeki muhataplarımızla beraber ilk önce bir fizibilite çalışması yaptık. Burada gördüğümüz okulların yüzde 90’ı savaştan dolayı eğitim vermiyordu. Okullarda büyük bir tahribat vardı.” dedi.

Yıkılan ve hasar gören okulların hasar tesbitinin yapıldığını söyleyen Demirci, “Burada gerekli alt yapı kurulduktan sonra okulların tadilat işleriyle uğraşıldı. Bu işler tamamlandıktan sonra okullarımızı bugün açtık. 6 bin öğretmenle 447 okulda bugün eğitim öğretime başladık.” sözlerine yer verdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.