Suriyeliler Meyve ve Sebzeyi Nereden Getiriyorlar

Suriyeliler Meyve ve Sebzeyi Nereden Getiriyorlar

Nüfusundan fazla Suriyeli ağırlayan Kilis`te bilindiği üzere meyve ve sebzenin piyasasını Sebze hali dışında neredeyse tamamını Suriyeliler kontrol ediyor.

Kilis kendi nüfusundan fazla Suriyeli ağırlıyor ağırlamasına amma semt pazarına gittiğiniz zaman semt pazarında yaklaşık olarak yüz civarında esnaf olduğu belirtiliyor. Yüz esnaftan yaklaşık yetmiş beşi Suriyeli satıcı yirmi beşi Türklerden oluşuyor. Bu kadar Suriyeli`nin olduğu semt pazarına meyve ve sebzenin nereden alındığını sorduk. Türk esnaflarımızın söyledikleri aynen şöyle, burada bulunan esnaflarımızın çoğunluğu sebze halinden almak yerine meyve ve sebzeyi dışarıdan getiriyor. Suriyeli esnaflar birleşerek bir araçla toptan dışarıdan mal getiriyorlar.

Yaptığımız araştırmaya göre Sebze halinde perakende fiyat ile semt pazarında ki fiyat neredeyse aynı. Semt pazarındaki esnafımıza sorduk, sebze halinde satılan ürünler ile semt pazarındaki fiyatlar neden aynı, semt pazarında satılan sebze ve meyvelerin bir çoğu ihraç fazlası ürünler olduğu için neredeyse aynı fiyatta. Semt pazarındaki esnaflarımız denetimlerden rahatsız. Esnafımız ben hayatım boyunca Adana`ya meyve ve sebze almaya gidemedim neden derseniz, bizlerin SRC ve K2 belgelerimiz olmasına rağmen gidemiyoruz. Şunu anlayamıyorum bizler gidemezken, Suriyeli esnaflarımız nasıl gidebiliyor.

Hal Esnafı Denetimden Şikayetçi

Halde esnaflık yapan vatandaşlarımız devlete vergiye tabiyim faturalı mal satıyorum ama nedense Suriyelilere gelince neden bizlerden ucuz satıyorlar demeleri bizleri şaşırtıyor.

Bizler yerli malı haricinde ihtiyaç olduğundan dışarıdan mal getirmek zorundayız. Bizler mal alırken fatura irsaliyeli almak zorundayız çünkü vergiye tabi birer esnafız. Dışarıdan aldığım malın vergisini ve dükkanlarımızın kirasını aldığımız malın üzerine koyup satmak zorundayız. Suriyeli bir esnaf faturasız alıyor uygun fiyata, vergi vermediği içinde üzerine ekleme yapmıyor. Peki bizler bunlarla nasıl rekabet edeceğiz o zaman. Bakın bizim toptan sattığımız mallarımızla semt pazarında satılan malın fiyatı aynıdır, hatta bazılarında bizim mallarımız daha da düşüktür. Bizler şunu istiyoruz Kilisimizin iki tane giriş çıkışı var. Buralara Maliyeden ve Zabıtadan memurlar yerleştirseler bizi de denetlesinler onları da böylece ortadan bu haksız rekabet kalkar.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.