TÜRKİYE DUVAR İLE BİRLİKTE GERÇEK SINIRLARINA KAVUŞTU

TÜRKİYE DUVAR İLE BİRLİKTE GERÇEK SINIRLARINA KAVUŞTU

Türkiye Suriye sınırında duvar ile birlikte gerçek sınırlarına kavuştu.

Türkiye kaçakçılık ve sınır güvenliği korumak için 1986 yılında Suriye başta olmak üzere Irak ve İran sınırlarına kara mayını döşemesi yapmıştı. 1 Mart 1999 tarihinde yürürlüğe giren, Dünyada büyüyen mayın sorununa karşı; anti-personel mayınlarının kullanılması, stoklanması, üretilmesi ve transferinin yasaklanması ve imhasına dair sözleşme. Ottawa Antlaşması 131 ülke tarafından onaylanmış ve 146 ülke tarafından imzalanmıştı. anlaşmaya göre Türkiye 2014 yılına kadar kara mayınları sökmeyi taahhüt etmiş olsa da ancak 2011 yılında Suriye’de çıkan iç savaş sonrası 2018 yılına kadar BM’den süre almıştır.

ARTAN TERÖR OLAYLARI DUVAR YAPIMI GEREKTİRDİ.

Suriye’de artan Terör olayları DAEŞ’In Türkiye sınırına kadar dayanmasının ardından Önce hendek kazılsada, yeterli gelmeyince Milli Savunma Bakanlığı duvar yapımı kararı aldı. 917 kilometrelik Suriye sınırın 511 kilometresi duvarla örüldü.

Duvarın çekilmeye başlamasıyla birlikte Türki 500 metre mayın döşediği bakır topraklarda yeniden kavuşmuş oldu.

YILLARCA SURİYELİLER EKİP BİÇMİŞ

Türkiye gerçek sınır hattına duvar çekmesiyle birlikte bir çek daha ortaya çıktı. Suriyeliler mayın olmadığı alanları yıllarca ekip biçtikleri zeytin ve fıstık ağaçlarının duvarın Türkiye tarafında kalmasıyla ortaya çıktı.

ORGANİK TARIM YAPILMASI PLANLANIYOR

mayınlı toprakların tamamen mayından temizlenmesi için çalışmalar devam ederken Sınırda Terör olaylarının da bitmesinin ardından bakir topraklarda organik tarım yapılması planlanmaktadır.

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
KİLİS

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.