ÜLKÜ OCAKLARI BAŞKANI İ. HALİL YILMAZ “ NEVRUZ, TÜRK DÜNYASININ TÜRKLÜK BAYRAMIDIR”

ÜLKÜ OCAKLARI BAŞKANI İ. HALİL YILMAZ “ NEVRUZ, TÜRK DÜNYASININ TÜRKLÜK BAYRAMIDIR”

ÜLKÜ OCAKLARI BAŞKANI İ. HALİL YILMAZ “ NEVRUZ, TÜRK DÜNYASININ TÜRKLÜK BAYRAMIDIR”

Kilis Ülkü Ocakları Kilis İl Başkanı İbrahim Halil Yılmaz , “Nevruz, Türk Dünyasının Türklük bayramı olarak, diriliş ve derleniş bayramı olarak her zaman kutlanmalıdır”dedi.

Kilis Ülkü Ocakları İl Başkanı i. Halil Yılmaz yaptığı açıklamada;

“ Bu bayram ki farklı coğrafyalarda yaşayan 200 milyon Türk’ün tek yürek olup birlikte kutladığı, Türk dünyasının en büyük ve en eski bayramıdır.

Nevruz’un bugün kıştan, soğuktan, sıkıntıdan, kötülükten, yokluktan, ölümden bahara, iyiye, güzele, sevince ve varlığa geçiş olarak kutlandığını vurgulayan Yılmaz, Nevruz’un tarihi sürecinden de bahsetti: Türk kültürünün kaynaştığı, birleştiği, yaşatıldığı önemli bir tören olan Nevruz, aslında bir tabiat bayramı olup birtakım uygulama ve inanışlarla kutlanmıştır.

Bu düşünceye bağlı olarak başka milletlerde de kutlanan Nevruz, bütün Türk dünyasında ortak kültür ve düşünce sistemine paralel olarak fikir birliği, iş birliği ve gönül birliğinin en güzel örneklerini sergilemektedir. Çok geniş bir coğrafyada yaşayan Türkleri birbirine bağlayan, bir milli örf adet ve gelenekler bütünü olan Nevruz, dini ve milli bayramlar gibi kutlanmakta, milli birlik ve beraberliğin sembolü olarak görülmektedir.

103. yıl önce yine bir Nevruz arifesinde Çanakkale’de dirilişi gerçekleştiren Türk milleti dün de Afrin’de bir başka kutlu zaferin müjdesini vermiş, Nevruz’un ruhuna uygun dirilişi gerçekleştirmiştir. “Bir ölür bin doğarız” kavlince bir bir kanını kara toprağa sebil eden aziz şehitlerimizi rahmetle anarken, cephede bin bin doğan kahraman Türk erini selamlıyoruz. Bu düşüncelerle birliğin, bereketin, bolluğun, barışın, hoşgörünün ve yeniden derlenip dirilişin sembolü olan Nevruz Bayramı, bütün Türk dünyasına hayırlı ve kutlu olsun diyoruz” dedi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.