YAĞMUR DUASINA ÇIKMANIN TAM ZAMANI MI?

YAĞMUR DUASINA ÇIKMANIN TAM ZAMANI MI?

YAĞMUR DUASINA ÇIKMANIN TAM ZAMANI MI?

Kilis`te uzun yıllardan bu yana köylerimizde yağmur duasına çıkıldığını hepimiz biliyoruz. Kilis`te yaşanan susuzluğun tek çaresi de  galiba yağmur duasına çıkmak olabilir.

Kilisimizin köylerinde ve ilçelerinde geleneksel olarak Nisan ayında kuraklık nedeniyle yağmur duasına çıkılır. Kilis Merkezde yaşanan kuraklık dolayısıyla köyde yaşayan vatandaşlarımız “sizlerde bizim gibi yağmur duasına çıkın” diyorlar. Yalnız şöyle birşey var, bu yıl Kilis`te yaşanan onca sele rağmen barajımızı dolduramadı isek galiba yağmur duasına çıkmak da boşa olacak.

Kilis’te yaşanan su sorunu aslında yıllardır hep var olan ama birileri tarafında ciddiye alınmamış  bir konudur. Başkan Mehmet Abdi Bulut`un Siyasi hayatına malolan Şehrimizin alt yapısını yenilemede bir işe yaramamıştır. Aslında yapılan yenileme çok mükemmel bir şeydi fakat bu hatları dolduracak su kaynağının temin edilmesi gerekiyordu bunu düşünen birileri nedense çıkmadı.Kilis`in içme suyunun temin edildiği  Seve Barajı yapıldığı günden bu yana kaynak olarak yetersiz olduğu hepimiz tarafından biliniyordu. Yıllardır yerel yönetimlerin hep vaad ettikleri ve uzun süre su sorununu çözecek ciddi projeler bu süreçte tamamlanamamış birde bunun üzerine Suriyeli sayısının artışı, bilinçsiz su tüketimi, iklimsel kuraklık artışları da yaşanınca olan yine vatandaşa oldu.

Tasarruf Tasarruf

Evet bu bi gerçek israf haramdır. Ne olursa olsun israf etmemek lazım halkımızın su kullanımı bilinçsizliğinin kesinlikle izahı yoktur. Bu kuraklıkta bile hala sokaklardan aşağı su akacak kadar su tüketilebiliyorsa çok yazık. Kapısının önünü keyfi sulayan, süpürge kullanmadan hortumun suyuyla sokağı süpüren Kilisliler acaba şu an keşke az kullansaydım diyorlarmıdır.

Ama şuda bir gerçek; yıllardan beri bu susuzluğun yaşanacağı biliniyordu da neden tedbirler alınmadı. Neden bizi yöneten siyasiler veya bürokratlar buna bir çare bulmadı. Her şeye çare bulunuyor da içme suyuna neden bir çare bulunamıyor. Acaba Kilis`i yönetenler burada yaşayan vatandaşlarımıza bir ders vermeye mi çalışıyorlar? Yani halkımız bu susuzluğu hak mı ediyor diye düşünüyorlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.