YAHU; MEMLEKETİ BEN Mİ BATIRDIM

YAHU; MEMLEKETİ BEN Mİ BATIRDIM

Sevgili okuyucularım:

Bu günkü yazımda kurtuluş savaşı ve ATATÜRK’TEN bahsetmek istedim.

            625 yıl dünya imparatorluğu olarak yaşayan Şanlı Osmanlı imparatorluğumuz, emperyalist güçlerin 200 yıllık entrikaları sonucu birinci dünya savaşına sokulmuş ve yenik sayılarak ülkemizin dört bir yanı işgal edilmiştir. Kilis’imizi bile Fransızlar işgal etmiştir.

            En sonunda Osmanlının bölüşülmesi olan Sevr antlaşması imzalanmıştır.

 

10 Ağustos 1920 tarihinde Osmanlı adına Hadi Paşa, Reşat Halis Bey ve Rıza Tevfik tarafından imzalandı.

            Paris’e giden Osmanlı heyeti bu anlaşmaya kıyasıya karşı çıkmış ise de itilaf devletlerince kabul görmemiştir.

            Bu anlaşmanın ağırlığını anlatmak için sizlere sadece 8 inci maddesini yazacağım.

8.Askerlikte, mecburi hizmet olmayacak. Elli bin kişilik bir ordu bulundurulacak. Bu ordu­nun, Tank ağır makineli tüfek, top ve uçağı olmayacak,

Yani silahsız bir kuvvet.

            Osmanlıya da orta Anadoluda Konya büyüklüğünde bir toprak parçası ve İstanbul bırakılıyordu.

            Bu açıklamaları yaptıktan sonra hepimizim malumu Atatürk’ün 1919 da samsundan başlattığı kurtuluş harekâtı, beraberindeki kahraman Osmanlı paşaları ve yiğit Mehmetçiklerimizin kanı ile başarıya ulaşmış ve yeni TC devleti 1923 de kurulmuştur.

            Sadece ATATÜRK’ÜN SAMSUNDAN, SİVASA geçer iken aracındaki paşalara söylediği bir cümleden söz ederek görüşlerimi belirtmeye devam edeceğim.

‘’ YAHU, BU MEMLEKETİ BEN Mİ BATIRDIM? BU MEMLEKETİ BEN Mİ İŞGAL ETTİRDİM? BU MEMLEKETE YABANCILARI BEN Mİ ÇAĞIRDIM? BANA HAKSIZLIK YAPIYORLAR. BEN SADECE KALANI KORUMAYA ÇALIŞIYORUM.’’

            SAYGIDEĞEROKUYUCULARIM;

bu konuları irdelerken Atatürk’ü kahraman yapıp ta, Osmanlı padişahının ve paşalarının hainlikle suçlanması doğru değildir. Evet, Atatürk milli mücadelemizin kahramanıdır ve dahi bir devlet adamıdır. Âmâ Osmanlı padişahı ve paşalarımda hain değildir. Hiç bir devlet adamı kolay kolay ülkesine ihanet etmez.

            Bir devlet adamının öngörüsü yok diyebiliriz, Tutarsızdiyebiliriz, liyakati yok diyebiliriz, beceriksiz diyebiliriz ama hain asla diyemeyiz, dememeliyiz, Çünkü onlarda bizim atalarımızdır. O gün ülkenin içerisinde bulunduğu şartlar dâhilinde bir şey yapamamışlar veya yapamaz hale getirilmişlerdir.

            Benim kanaatime göre yeninesillerimize, ne Cumhuriyeti, nede Atatürk’üanlatamamışızdır. Bilhassa dini eğitim gören okullarda, tarikat ve cemaatlerde bu konular ENİNEBOYUNA tarafsız bir gözle ele alınmamaktadır.

              Dini eğitim almış pırlanta gibi gençler bukonulardan habersiz, Atatürk hakkında peşinen olumsuz yargı sahibi yapılmış ve emperyalistlerin, biz Müslümanlara yaptığı hiçbir oyundan haberdar edilmemişler.

            Emperyalistlerin Osmanlı aleyhine çevirdiği bütün oyunlarıda bozan kahramanın ATATÜRK’ olduğundan da çoğunun haberleri yoktur.

            Bir liderin her yaptığı doğru olmayabilir, Zaten doğru olması da ihtimal dışıdır. Âmâ ülke ve devlet lehine vermiş olduğu bu kadar emeğinin de tüm den yok sayılması vicdanla bağdaşmaz.

 Dini eğitim veren eğitim kurumlarımızda ATATÜRK’ÜN üstün devlet adamlığımın muhakkak ehil ilim adamlarımızca anlatılması şarttır.

            Milli bayramlarımızda camilerimizde ATATÜRK’ ÜN İsmi anılmamaktadır. Bu büyük bir yanlıştır Ve haksızlıktır. Buhareketin, milletin büyük çoğunluğunca benimsenmiş ATATÜRK’E Bir zararı olmayacağı gibi, Başkalarına da bir faydası olmaz. Sadece Atatürk’ü seven insanların camilerden uzaklaşmasını ve din adamlarına karşı bakışını olumsuzlaştırır.

            Bırakın herkes konuşsun, inandığını söylesin konuşturmaktan kimseye bir zarar gelmez.

ESAS TEHLİKE KİMSENİN KONUŞTURLMAMASINDADIR.

            Bu ülke bizim, gelin birbirimizi anlayarak, hoş görerek, kırmadan dökmeden,   kardeşçe yaşamanın yollarını bulalım.

YOKSA BİZE ACIMAZLAR

 

                                                                           Mustafa      korkmaz

                                                                           Kadastro müdürü

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.