Süleyman Mercimek
Süleyman  Mercimek
suleyman_mer@hotmail.com
YALAKALIK-YAĞCILIK ZAMANIMIZIN MODASI
  • 0
  • 827
  • 12 Nisan 2018 Perşembe
  • +
  • -

            Sevgili okurlarım son zamanlarda bayağı yaygınlaşan Yalakalık ve yağcılık veya dalkavukluk, kendisine ve topluma saygısını kaybetmiş kişilerin kendi çıkarları uğruna başkalarına hak etmediği şekilde iltifatlarda bulunmasıdır. .

              Toplumun, sevmediği bir özellik olduğu halde neden böyle? Her arkadaş gurubunun çevresinde ve gurubunda bir yağcı, her siyasetçinin, başkanın patronun, müdürün yanında en az birkaç yalaka bu tür kişiliksiz insanlardan bulunmasıdır. 

              Eskiden yaşayan kralın biri patlıcanı çok severmiş. Patlıcandan her bahsettiğinde, Soytarısı iç geçirir Kralı tasdik edermiş. Kral; ‘Patlıcan dolma gerçekten mükemmel bir yemek’ diye konuşsa, Soytarı atılır ‘evet patlıcan dolmanın üzerine yemek tanımam’ dermiş. Kral patlıcan musakkadan bahsetse ‘ah var mı patlıcan musakka gibi bir yemek’’ diye söze başlarmış. Kral ‘ üç öğün patlıcan kızartma olsa yerim’ dediğinde, ‘bir ömür patlıcan kızartma yiyebilirim’’ dermiş. Zaman geçtikçe Kral patlıcandan bıkmış nefret eder olmuş. ‘Bu patlıcan yemeğini nasıl yerler bilmem. Böyle tiksindirici bir yemek daha olamaz’ demiş. Soytarı ‘Haklısınız Kralım millette ne mide var. Aslında tüm patlıcan yemeklerini yasaklamak lazım’ demiş. Soytarının daha önceki söylediklerini bilen bir kişi ‘Yahu! Daha düne kadar sen değimliydin patlıcan yemeğini öve öve göklere çıkaran?’ diye sorduğunda Soytarı atılmış. ‘Ben Kralın Soytarısıyım patlıcanın değilim diyerek cevap vermiş.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.