kilisinsesi.com.tr
YANKEE, EVİNE DEFOL
12 Şubat 2019
Ahmet Laz

YANKEE, EVİNE DEFOL

ABD, Suriye’ye gerçekte İsrail’in güvenliği için 2014 Eylülde girmiş, bahane olarak da DEAŞ terör örgütünü kullanmıştı. 2015 sonunda ise Kamışlı’da...

ABD, Suriye’ye gerçekte İsrail’in güvenliği için 2014 Eylülde girmiş, bahane olarak da DEAŞ terör örgütünü kullanmıştı. 2015 sonunda ise Kamışlı’da büyük bir üs kurdu. Suriye’de tam anlamıyla yerleşip, teröristlerden de olsa kendine bağlı bir gücü etrafına toplayan ve geçmişte Afganistan’dan defalarca çıkmak için sözler verdiği halde hala oradan çıkmayan ABD liler, Suriye’de verdikleri sözde duracaklar mı?

Gelişmeler üzerine, Türkiye tarafından Fırat’ın doğusuna yakında başlatılması düşünülen ‘müdahale’ de birkaç aylığına ertelenirken, Münbic’e müdahale erkene alınmış gibi görünüyor. Her sözünde güvenilmez olduğunu ispatlayan ABD Başkanı Trump’ın bu sözüne de güvenilip güvenilmeyeceği yakında anlaşılacaktır.

ABD aslında 1991 körfez savaşında kuzey Irak’a çekiç güç olarak yerleşmişti. Kısa zamanda ‘çekiç güç’ bölgedeki terör gruplarına destek oldu ve asıl amacının da bölgeyi parçalamak olduğu anlaşıldı. ABD’nin şimdi çekilirken bölgeyi Peşmerge’ye bırakmak istemesi de yeni bir İsrail oyunu gibi görünüyor. Böyle olursa Türkiye’nin güvenlik endişelerinin de biteceğini hesaplıyor. Peki bölge, neden bölgenin asıl sahiplerine değil de Peşmerge’ye bırakılıyor? Bu işin altında başka hesaplar yatmıyor mu?

Trump son olarak, “Türkiye gibi ülkeler, ‘DEAŞ’ ın çaresine bakmalı” diyerek Türkiye’ye bir görev de vermiş oldu. Kendi iç kamuoyuna da “Deaş’i yendik işimiz bitti, çekiliyoruz” görüntüsü vermeye çalışıyor. Deaş’ı yendiyseniz, Türkiye mezar kazmaya mı gidiyor? Besle, destekle, silahlandır, eğit, büyüt sonra da Türkiye’ye bırak. Zaten ABD’nin PKK, PYD ve YPG gibi teröristlere verdiği silahlar artık çoğunlukla Deaş’ın elinde.

ABD, Suriye’den neden çekiliyor? Bu soruya yanıt vermekte zorlanıyoruz. Çekilme kararının ardından başta İsrail olmak üzere, Fransa ve İngiltere kararın yanlış olduğunu beyan ettiler. Ancak bu karar, ABD’nin Türkiye’ye bir jesti olarak anlaşılabilir mi? Neden olmasın ki? Türkiye, rahip Bronson’u ABD deki seçimler arefesinde, Trump’a jest olarak bırakmadı mı? Bronson’un bırakılması ile Trump, ABD’deki Evangelistlerin desteğini aldı ve seçimlerden istediği gibi galip çıktı. Türkiye, bu jestinin karşılığında ABD den ne aldı? Hiçbir şey… ABD de yaşayan FETÖ cülerin birkaç şirketine baskınlar yapıldı ama bu göstermelik olarak kaldı. Şimdi de Trump, Türkiye’de yaklaşan seçimler dolayısı ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a jest yapıyor. Mümbic’i ve Fırat’ın doğusunu Türkiye’ye açıyor. Bu durum her ne niyetle olursa olsun Ülkemizin menfaatinedir. İnşallah terörden kurtulmamız için bu fırsatı iyi değerlendiririz.

ABD nin Suriye’den çekilme kararının hemen ardından, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti ile İran Cumhurbaşkanı Türkiye’ye geldi. Türkiye bu ziyarette İran’a desteğini teyit etmekle kalmadı, İran ile ilişkilerin arttırılacağını söyledi. ABD’nin İran’a uygulamaya çalıştığı ambargo da geçerliliğini büyük ölçüde kaybetti. ABD, Türkiye’ye muafiyet de tanımıştı ama Türkiye’nin bu kadar ileriye gidebileceğini hesaba katmamışlardı. ABD, bu konuda Türkiye’ye itirazda bulunamadı. Bu durum da Türkiye’nin ve bölgenin istikrarına katkı sağlayacaktır.

Bölgede olan değişiklikler, İsrail’in uzun vadede yaptığı planları da alt üst etti. Bölgede bir uydu devlet kurdurmak isteyen İsrail’in hevesleri kursağında kaldı. Bölgeye ihanet eden PKK, PYD ve YPG terör örgütlerinin de ağır bir mağlubiyet aldıkları bir gerçek. Artık terör örgütleri ile ABD, İsrail, Fransa ve İngiltere’nin birbirlerine de güvenleri kalmadı.

Böylece bölgemizi yeniden dizayn etmeye çalışan ABD, İsrail, Fransa ve İngiltere koalisyonu, ABD nin neden olduğu anlaşılamayan kararı ile çökmüş oldu. Koalisyon ortakları şaşkın ve çaresizler. İnşallah bu gelişmeler, bölgenin yeniden asli unsurlarına dönmesine ve huzura kavuşmasına sebep olur. Birlik ve beraberlikle kalın sağlıkla… Ahmet Laz ahmetlaz@hotmail.com.tr

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Designed By Cemil DOĞAN