YASAK AMA DİNLEYEN YOK?

YASAK AMA DİNLEYEN YOK?

Tüm Türkiye`de olduğu gibi Kilis`te de okullara yardımcı kaynak yasağı getirildi ama bu yasağı dinleyeni bizler daha göremedik.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğretmen ve öğrencileri ilgilendirecek yeni bir bildiri yayınladı.

Yazıda, öğrencilere MEB tarafından belirlenen ders kitapları haricinde zorunlu olarak yardımcı kaynak aldırılması ile bu yardımcı kaynakların okullarda reklam ve tanıtımının yapılmasının yasaklandığı vurgulandı.

Her eğitim ve öğretim yılında öğrencilere dağıtılan ücretsiz kitapları yetersiz bulan öğretmenler “yardımcı kaynak” adı altında öğrencilerden kitap almalarını istiyorlar. Devlet tarafından ücretsiz dağıtılan kitaplardan hocalar memnun değil. Öğretmenler tarafından kitapların formatı, içeriği ve sistemi ciddi anlamda zayıf olduğu belirtiliyor. Peki, devletimiz tarafından dağıtılan bu kitapları ayarlayanlar bunu görmüyorlar mı acaba. Bu işi yapanlar acaba beceriksizler mi. Veya bu işin ehli değiller mi. Acaba yardımcı kaynağı çıkaranlar Milli Eğitim Bakanlığında çalışanlardan daha mı üstünler bunu anlayamadık.

Bazı vatandaşlarımız, Öğretmelerin verdiği birçok ödevi ders kitaplarından değil de yardımcı kaynaklardan veriyor. Durum böyle olunca mecbur alıyoruz. Bu durumun dershanelerden farkı yok. Yine bir alternatife gidiliyor. Bir vatandaşımız ise, ben 4 çocuk okutuyorum ve asgari ücretle çalışmaktayım. Her çocuğuma ayrı kitap istiyorlar. Ben evimi zor zanaat geçindiriyorum zaten bu çocukların kırtasiye malzemesi zaten belimizi bükmüşken birde bu çıktı ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız. Yetkililerden bu konuda destek istiyoruz.

Bazı vatandaşlarımız ise, “Kitaplar yetersiz olabilir, lakin dört dörtlük yazılsa da yine beğenmeyenler çıkacaktır. Kaynak kitaplarda ciddi bir rantın olduğunu belirtiyorlar. Bazı  öğretmenlerimiz kendileri çaba göstermeden öğrenci kendi öğrensin diye bekliyorlar. Ödev verip duruyorlar. Öğretmenler kendini yenilemeli en büyük sıkıntı kaynağının burada olduğu belirtiliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.