Şerif Kurt
Şerif  Kurt
serifkurtt@gmail.com
YÖNETİM NE ZAMAN ÇÖKER
  • 0
  • 416
  • 10 Nisan 2018 Salı
  • +
  • -

Devletler kurulur iken halklarına bağımsızlık, insan hakları, adalet, eşitlik ve hürriyet saatlerinde bulunurlar. Zaman içerisinde iktidara gelen yönetimler. Bu halka verilen haklardan rahatsız olur ve kısıtlamaya başlar. Baskı ve kısıtlamalar artınca yönetime muhalif olanlar ile yönetim yanlıları diye halk ikiye ayrılır. Birde dalkavuklar vardır. Onları da adamdan sayar iseniz üçüncü grup olurlar. Batının yükselişi halklarına evrensel insan haklarını kısıtlamamış ve dalkavukluk kültürünü çokta benimsememiş olmasındandır. Ecdadımız Osmanlı`nın 600 sene Dünyaya hükmetmesinin altında insan hak ve hürriyetine saygı vardır. Bu da Allah’a olan imanın göstergesidir.

Osmanlı’nın muhteşem zamanlarıdır. Kanunî Sultan Süleyman devletin akıbetini düşünür; günün birinde Osmanoğulları da inişe geçer, çökmeye yüz tutar mı diye. Bu gibi soruları çoğu zaman süt kardeşi meşhur alim Yahya Efendi’ye sorduğundan bunu da sormaya niyet eder. Güzel bir hatla yazdığı mektubu Yahya Efendi’ye gönderir.

Mektupta “Sen ilahi sırlara vakıfsın. Bizi de aydınlat. Bir devlet hangi halde çöker? Osmanoğullarının akıbeti nasıl olur? Bir gün izmihlale uğrar mı?

Mektubu okuyan Yahya Efendi’nin cevabı çok kısa ve şaşırtıcıdır; “Neme lazım be Sultanım!”

Topkapı Sarayı’nda bu cevabı hayretle okuyan Sultan Süleyman buna herhangi bir mana veremez. “Acaba bu cevapta bizim bilmediğimiz bir mana mı vardır?” diye düşünür. Nihayet kalkar Yahya Efendi’nin Beşiktaş’taki dergahına gelir ve der ki:

– Ne olur mektubuma cevap ver. Bizi geçiştirme, sorumu ciddiye al. Yahya Efendi şöyle bir bakar:

– Sultanım sizin sorunuzu ciddiye almamak kabil mi? Ben sorunuz üzerinde iyice düşündüm ve kanaatimi size açıkça arz ettim.

– İyi ama ben bu cevaptan birşey anlamadım. Sadece “Neme lazım be sultanım” demişsiniz. Sanki beni böyle işlere karıştırma der gibi.

Yahya Efendi bu cevaptan sonra şu müthiş açıklamasını yapar:

– Sultanım! Bir devlette zulüm yayılırsa, haksızlık şayi olsa, işitenlerde ‘neme lazım’ deyip uzaklaşsalar, sonra koyunları kurtlar değil çobanlar yese, bilenler de bunu söylemeyip sussa, fakirlerin, yoksulların, muhtaçların, kimsesizlerin feryadı göklere çıksa da bunu da taşlardan başka kimse işitmese, işte o zaman devletin sonu görünür. Böyle durumlardan sonra devletin hazinesi boşalır, halkın itimat ve hürmeti sarsılır. Asayişe itaat hissi gider, halka hürmet duygusu yok olur. Çöküş ve izmihlal de böylece mukadder hale gelir… Bunları dinlerken ağlayan koca sultan, söyleneni başını sallayarak tasdik eder. Sonra da Allah’a kendisini ikaz eden bir alim olduğu için şükreder. Bu türlü ikazlardan geri kalmaması için tembih ettikten sonra oradan ayrılır. Rabbim bizlere  kendisini ikaz eden alimleri olan ve bunların varlığı için şükreden Yöneticiler nasip etsin

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.