kilisinsesi.com.tr
“ZEYTİN DALI” HAREKÂTINA NASIL KATKI SUNABİLİRİZ?-III
19 Mart 2018
Abdullah Servet Yılmaz

“ZEYTİN DALI” HAREKÂTINA NASIL KATKI SUNABİLİRİZ?-III

“ZEYTİN DALI” HAREKÂTINA NASIL KATKI SUNABİLİRİZ?-III Bugün bizler, kendi vatanımızda 100 yıl öncesinden günümüze değin gerçekleşen tarihi olayları ve bu...

“ZEYTİN DALI” HAREKÂTINA NASIL KATKI SUNABİLİRİZ?-III

Bugün bizler, kendi vatanımızda 100 yıl öncesinden günümüze değin gerçekleşen tarihi olayları ve bu olayların sebep-sonuçlarını bilmiyoruz. Komşularımızın geçirdikleri tarihi ve siyasi süreçleri de bilmemenin yanında çok da önemsemiyoruz. Bizim tarihimize ve geçmişimize karşı böyle bir ihmalkârlığımız ve gafletimiz var maalesef… Tabidir ki bugün bu ihmalkârlığımızın bedelini ödüyoruz ve gelecekte ödemeye devam edeceğiz.

Bugün insanlık özelikle de batı toplumu, teknolojik noktada fevkalade ileri bir safhadadır. Batı toplumu; insan, toplum, tarih, coğrafya ve diğer bilimsel sahalarda ciddi araştırmalar yaparak çok mesafe kat etmiştir. Düşünün ki 100 yıldan bu yana Ortadoğu’da araştırma yapmakta ve bu konuda himayesinde birçok uzmanı bulundurmaktadır. Bunu, günden güne ilerletme çabasındadır. Batının propaganda gücünü görmek için İslam coğrafyasının haline baktığınızda görmekteyiz ki bu gücüyle, kardeşi kardeşe düşman etmiş ve tüm kaynaklarını kendince meşru (!) bir şekilde sömürmüş ve sömürmeye devam etmektedir.

Geçmişin imkânsızlıkları ve diğer durumları bizce bir mazeret olabilir; fakat bugün bizim imkân ve gücümüz, geçmişimize nazaran çok ileri düzeydedir. Teknolojinin temelini kavramış, bilimsel ortamlar ve destekler artmış, insan niteliğimiz propagandaya alet olmayacak seviyede tecrübe kat etmiştir. Dost ve düşmanı ayırt edecek bilgi ve tecrübelerimiz artmıştır. Okullarımız ve üniversitelerimiz her tarafa dağılmakta, medya ve iletişim gücümüz ilerlemekte, sanayi gücümüz artmakta ve kalkınma devam etmektedir.

2015 yılında Bitlis ilinde görev yaptığım süreçte, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, terör örgütünün silahı bırakması ve bölgede barışın sağlanması için “Çözüm Süreci” adında büyük bir girişimde bulundu. Bu süreçte, bölgeyi yakinen gören ve gelişmeleri takip eden birisi olarak çözüm sürecinde hükümet gerekli adımı atmış, kamu kurumları ve bölge halkı gerektiği kadar işe katılım sağlamamıştı. Herkes, bu işin çözümü için başka başka kurum ve kişilerin çalışmasını ileri sürüyordu. İş ortada kalmış ve herkes işi dışardan seyrediyordu. Neticede ise hükümetin attığı büyük bir adım, yetersiz sahiplenme ile bugün Afrin’e girmemize kadar varan bazı süreçlere sebep oldu.

Bugün yapılan “Zeytin Dalı Harekatı”nın birçok ayağı vardır. Bölgedeki üniversitelerimize, Diyanet camiasına, Milli Eğitim camiasına, STK’lara, esnaf ve iş adamlarına düşen ayağı vardır. Tüm bu kurumlar bu anlamda, özel komisyonlar kurarak, kendi içerisinde ve diğer kurumlarla istişare ederek bir takım faaliyet planlamaları ve yol haritaları çıkarabilirler. Yapacakları çalışmaları küçümsemeden ciddi ciddi işe katkı sunabilirler. Örneğin; Bölgede Türkçe, Kürtçe, Arapça ve İngilizce yayın yapacak medya-basın oluşumları düşünülebilir. Yine sınır kentlerimizin maruz kaldığı sorunlar, belgesel veya kısa filme dönüştürülerek uluslararası medyaya sunulabilir. Sınır bölgemiz, ülkenin ve uluslararası gündemin belirleyici merkezi olabilir. Ve başka başka projeler düşünülebilir.

 

 

Abdullah Servet YILMAZ

a.servetyilmaz@hotmail.com

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Designed By Cemil DOĞAN