ZEYTİNDE REKORTE DÜŞÜK

ZEYTİNDE REKORTE DÜŞÜK

ZEYTİNDE REKORTE DÜŞÜK

Kilis’in en önde gelen zeytin üreticilerinden Şerif Mercimek,  “Bu sezon maalesef bölgemizde kuraklık ve yok yılının yaşanması dolayısıyla zeytin rekoltesi bir önceki döneme göre daha az, Ege’de de geçen yıla göre daha fazla zeytin rekoltesi bekleniyor” dedi.

Ülke genelinde 160 milyon civarında ağacın bulunduğunu ve bunların yaklaşık yüzde 50’sinin verimli olduğunu vurgulayan Mercimek”Bölgemizde geçen yıl var yılı olması nedeniyle bu sezon bir önceki döneme göre daha az, Ege’de de geçen yıla göre daha fazla zeytin rekoltesi bekleniyor. İnşallah Kilis te

zeytin üretimi için gelecek sezondan umutlu oldukları vurgulayarak, “Bölgemizde gelecek yıl zeytinde var yılı yaşanacak. Hava koşullarının da istenilen şekilde gerçekleşmesi halinde bu yılki üretim kaybımızı fazlasıyla telafi edeceğimizi ümit ediyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Üreticiler olarak Türkiye’nin dünya zeytinyağı liginde hak ettiği yeri alması için ellerini her zaman taşın altına koyduklarını belirten Mercimek, “Üreticinin gelecekten umutlu olması, heyecanını kaybetmemesi ve üretime dört elle sarılması için doğru yaklaşımlar içinde olmalıyız. . Öte yandan zeytinyağı pahalı değil değerli bir üründür ve değerli bir ürünün de bir bedeli olur. O değerli ürünü üreten çiftçi de hiçbir zaman çok para kazanmaz. Yok yılında da geçinmenin derdindedir.

Butik markaların, pazar payı yüzde 10’u buldu

Ülkemizde son 10 yıla bakıldığında üretim ve markalaşmanın hızla geliştiğini anlatan Mercimek “Görmeye alışık olduğumuz sanayi tipi markaların yanı sıra, butik üretimler de reyonlarda yer almaya başladı. Son 10 yılın grafiğine bakıldığında, butik üretimlerin pazar payı yüzde 10’u buldu. Nitekim, zeytin ve zeytinyağına verilen destekleme primleriyle, sektör rahatlatılmaya çalışılmaktadır.

zeytin

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.